Кіста жовтого тіла
Кіста жовтого тіла являє собою неінфекційне (незаразне) захворювання жіночого дітородного апарату. Воно може виникати, практично, в будь-якому віці – від 16 до 50 років. Про походження цього захворювання серед фахівців немає єдиної думки. Найпоширеніша думка полягає в тому, що розвиток хвороби провокується небажаними змінами гормонального фону жіночого організму, що виникають під впливом найрізноманітніших негативних життєвих чинників.
Причини захворювання та фактори ризику
До числа цих факторів, серед інших, можна віднести недосипання, стреси, нездоровий спосіб життя, різні інфекційні захворювання, що супроводжуються ускладненнями. Результатом цих змін гормонального фону можуть бути різні захворювання, в числі яких можна, в першу чергу, згадати порушення менструального циклу, різні кровотечі всередині органів жінки і безпліддя. Якщо вчасно не розпізнати подібні захворювання і не провести відповідні курси лікувальних процедур, то з часом можуть виникнути серйозні ускладнення, наприклад, перитоніт, який може привести, в окремих випадках, до летального результату.
Кіста жовтого тіла являє собою доброякісну пухлину, яка перероджується в ракову в досить рідких випадках. Жовтим тілом фахівці-медики називають спонтанно (мимовільно) виниклу залозу внутрішньої секреції, яка розвивається в жіночому яєчнику в місці розташування граафової бульбашки після перфорації його стінки, і переходу яйцеклітини (так званої овуляції) в порожнину тіла.
Граафов пухирець є щось інше, як фолікул кулястої форми, що має багатошарову структуру. Свою назву фолікул отримав за прізвищем знаменитого голландського анатома і фізіолога 17-го століття Реньє де Графа, який здобув величезну популярність в медичному світі завдяки науковим роботам в області анатомії органів розмноження. Зокрема, їм були проведені дослідження будови жіночих статевих залоз, в ході яких було встановлено, що вони мають бульбашкову структуру, яка спочатку була їм прийнята за яйця. Він став ініціатором введення в медичну термінологію назви жіночих статевих залоз (термін «яєчники», по-латині ovarium).
Стадії захворювання
Жовте тіло може існувати у двох різновидах - розрізняють менструальне жовте тіло і жовте тіло вагітності. В основному, ці різновиди полягають в особливостях функціональної активності, розходженні розмірів і періоду існування. Жовте тіло являє собою скупчення клітин фолікула, що лопнув. Воно проходить певний процес розвитку, що складається з чотирьох стадій, який нагадує процес внутрішньоутробного розвитку нового людського організму.
Перша стадія характеризується інтенсивним поділом клітин, яке відбувається безпосередньо після закінчення овуляції. Відмітна особливість другої стадії полягає у вростанні клітинної структури в стінки кровоносних судин. На третій стадії жовте тіло набуває максимальної гормональної активністі, причому його розміри сягають 2-х сантиметрів. У цей період жовте тіло інтенсивно продукує жіночі статеві гормони - прогестерон і естрогени. Четверта стадія являє собою період згасання жовтого тіла, яке зменшується в розмірах, відбувається зморщування і заміщення клітин клітинами епітелію. Зазвичай цей процес закінчується на 45-й день після овуляції. До цього моменту жовте тіло зникає, і на його місці утворюються білуваті тіла.
У багатьох випадках при виникненні кісти жовтого тіла відсутні будь-які симптоми. Підозри на виникнення кісти можуть викликати скарги пацієнток на виникаючі тягнуть болі в нижній частині очеревини, зумовлені дією кісти на капсулу яєчника, при якому відбувається подразнення чутливих нервових закінчень, дислокованих в малому тазу.
Діагностика кісти жовтого тіла
Для встановлення точного епікризу, як правило, слід провести всебічне дослідження стану яєчників. Це дослідження включає відвідування рентгенівського кабінету і УЗД. Ці дослідження проводяться в першу фазу найближчої менструації і повторюються для подальших двох менструальних циклів. Необхідно проведення аналізу крові на вміст гормонів.
Іноді, у разі існування кісти протягом тривалого періоду у жінки можуть виникати кровотечі. У деяких випадках це явище становить симптом трубної вагітності. Стан, при якому виникає раптова кровотеча з симптомами гострого живота, може сигналізувати про необхідність прийняття ургентних рішень, коли показана термінова хірургічна операція.
Лікування кісти жовтого тіла правого і лівого яєчника
Якщо кіста жовтого тіла не турбує пацієнтку, то необхідність термінової медичної допомоги відсутня. При наявності болю і кровотеч показано проведення резекції частини яєчника, ураженої кістою. Як правило, такі операції проводяться амбулаторно, використовуючи метод невеликих лапароскопічних розрізів. Дистанційна частина стінки яєчника разом з кістою в обов'язковому порядку повинна бути піддана ретельному дослідженню для виключення онкологічного діагнозу.
Для виключення всіх хибних варіантів захворювань жіночих геніталій необхідна ретельна перманентна профілактика, яка дозволяє своєчасно виявити і ліквідувати виникнення багатьох захворювань.