Атеросклероз артерій
Атеросклероз - це патологічний процес в основі якого лежить функціональне порушення епітелію стінки артерій середнього та великого калібру.
Характерними ознаками місцевого запального процесу є:
• В якості фактора, що ушкоджує виступають ліпопротеїди низької щільності, що проникають крізь ендотелій судини і зазнають окислення.
• Клітинна інфільтрація макрофагами.
• Фагоцитоз ліпопротеїдів низької щільності з формуванням ліпідних смужок на стінках посудини.
• Зростання сполучної тканини, формування атеросклеротичної бляшки.
Атеросклеротичне ураження сонних артерій проявляється клінікою цереброваскулярних захворювань. Особливе клінічне значення має процес, локалізований в початковому сегменті внутрішньої сонної артерії - саме так найчастіше відбувається емболія під внутрішньомозкові судини і ішемічний інсульт.
Основними факторами ризику атеросклерозу є:
• Куріння
• Високий рівень холестерину в крові
• Цукровий діабет
• Артеріальна гіпертензія
• Ожиріння
Атеросклероз сонних артерій, як правило, довгий час протікає безсимптомно. Це пов'язано з повільним (протягом років) стенозірованіем судин і утворенням дистального колатерального кровотоку. Клінічно значуще порушення кровотоку відбувається лише при зменшенні діаметра посудини більш ніж на 75 %. У цьому випадку спостерігаються симптоми минущих ішемічних розладів (ішемічні атаки): запаморочення, непритомність, а також паралічі кінцівок, втрата зору на одному оці, зниження пам'яті.
Терапія при атеросклерозі на початкових стадіях
На початкових стадіях захворювання, при відсутності значущих деформацій стінок судин, можлива консервативна терапія:
1. Дієта з обмеженням вуглеводів і жирів тваринного походження і збільшенням частки рослинної клітковини.
2. Помірні фізичні навантаження.
3. Застосування антіліпідное препаратів: статинів, фібратів і т.д.
На жаль, в більшості випадків засоби консервативної терапії неефективні. Єдиним методом лікування пізніх стадій атеросклерозу сонних артерій є хірургічна корекція - каротидна ендартеректомія.
Атеросклероз коронарних артерій проявляється клінікою ішемічної хвороби серця: стенокардією, порушеннями ритму, серцевої недостатністю, а також раптової серцевої смертю. Як правило, симптоми ішемії розвиваються при звуженні просвіту артерій на 75 % і більше.
Зміни коронарних артерій при атеросклерозі такі, як потовщення стінок; пристінковий тромбоз в зонах формування бляшок; зменшення просвіту, частіше за рахунок циркулярного здавлювання судини утворилася бляшкою, призводять до неможливості її адекватного розширення та розвитку ішемії.
Медикаментозна терапія має на увазі симптоматичне лікування ішемічної хвороби серця і включає індивідуальний підбір антиангінальних препаратів з корекцією дози. Враховуючи системний характер атеросклеротичного процесу, правильно підібрана терапія ІХС може служити профілактикою інсульту, а так само облитерирующего атеросклерозу.
Немедикаментозні методи лікування (психотерапія, фізичні тренування), як додаток до основних, роблять позитивний вплив на клінічні прояви захворювання: знижують частоту і інтенсивність нападів стенокардії і ступінь ішемії міокарда.