Брадикардія серця
Брадикардія характеризується порушенням серцевого ритму за рахунок його скорочення до шістдесяти ударів на хвилину і менше, при нормі від 60 і до 85. Виникає така картина з причини того, що далеко не кожне сердечне скорочення здатне викликати пульсову хвилю, яка пальпується на зап'ястях рук.
Для того, щоб з упевненістю можна було говорити про брадикардію, необхідно порахувати частоту скорочень серця аускультативним методом, тобто прослухати за допомогою фонендоскопа або вухом.
Причини брадикардії серця
Причиною подібної симптоматики можуть бути органічні порушення з боку серця, здатні порушувати роботу синусового вузла і провідної системи. До подібних патологій відносяться інфаркт міокарда, артеріальна гіпертензія, міокардит, а також вроджені вади серця та багато інших. Також брадикардія може бути викликана рефлекторно, наприклад при контакті з холодною водою і може виражатися навіть до зупинки серця.
Дуже часто виникає при виражених болях, травмах грудної клітки або в шийній області без механічного пошкодження органів. При цьому підвищується тонус парасимпатичної нервової системи. У даному випадку брадикардія може супроводжуватися різким падінням артеріального тиску. Ще однією причиною і, не менш небезпечною, є передозування лікарськими препаратами.
Симптоми брадикардії серця
При помірній брадикардії, як правило, відсутні серйозні порушення кровообігу і клінічної симптоматики, як такої, не спостерігається. Слабкість, запаморочення, стани напівнепритомності і втрата свідомості виникають коли число серцевих скорочень становить менше сорока ударів на хвилину і, виникає це, як правило, на тлі органічних ушкоджень самого органу. Крім цього, брадикардія дуже часто проявляється втомою, утрудненим диханням, болями в грудній клітці, стрибками тиску і зниженням пам'яті, зору та концентрації уваги з епізодами спутаного мислення. Практично завжди яскравість клінічних симптомів прямо пропорційна тяжкості захворювання і порушення гемодинамічних властивостей, які розвиваються на тлі основного захворювання. Найпершим органом, який включається в загальну картину даної патології є головний мозок, в якому розвивається гіпоксичний стан. Брадикардія здатна викликати напади помутніння свідомості, аж до його втрати і виникнення судом, які тривають від двох-трьох секунд і до однієї хвилини. Подібний стан є самим небезпечним і вимагає невідкладних заходів, так як при подібному виді ускладнень велика ймовірність зупинки дихання.
Лікування брадикардії серця
Така брадикардія як функціональна, що має фізіологічну природу і як правило, не має клінічних проявів в лікуванні не потребує. Разом з цим видом терапії не вимагає і помірна форма уповільнення серцевого ритму. Якщо ж причиною виникнення є органічні, екстракардіальні і токсичні порушення, то потрібно проводити лікування основної патології. При брадикардії, викликаної прийомом лікарських препаратів, необхідно відкоригувати кратність і дозування, якщо неможливе їх скасування. В основному це препарати, які самі по собі уповільнюють серцевий ритм. При порушеннях гемодинаміки, що призводять до запаморочення і слабкості, призначають препарати беладони, кофеїн, ізодрін, екстракт елеутерококу, корінь женьшеню та багатьох інших препаратів рослинного походження, які також вимагають індивідуального підбору доз. При неефективності медикаментозної терапії або розвитку важкої симптоматики, показано оперативне лікування. До даних ускладнень відноситься стенокардія, артеріальна гіпотонія, непритомність, серцева недостатність, шлуночкова аритмія. При виникненні синдрому Морганьї-Адамса-Стокса потрібна термінова консультація з кардіохірургом для вирішення питання про встановлення постійного електростимулятора, що виконує функцію штучного водія ритму. Такий стимулятор здатний виробляти імпульси з частотою фізіології організму. При адекватній роботі даного пристрою і, завданні постійного серцевого ритму, можливе відновлення нормальної гемодинаміки.