Фіброаденома молочної залози: симптоми, лікування, операція з видалення фіброаденоми
Фіброаденома - це різновид доброякісних пухлин, утворюється вона з тканини молочної залози фіброзного типу. У більшості випадків, за статистикою, фіброаденома зустрічається у молодих жінок і дівчат, у віці до 30 років.
Фіброаденома молочної залози складається зі скупчення стромальних і фіброз'єднувальних клітин, або звичайних залозних клітин.
Зазвичай фіброаденоми не виростають більше ніж на 3 сантиметри в своєму діаметрі, дуже рідко зустрічаються розміри більше 5 сантиметрів, але тоді такі пухлини називають гігантськими фіброаденома.
Даний вид пухлини є найпоширенішим видом пухлини грудей. Зазвичай фіброаденома має форму кульки з гладкою поверхнею, це характерна відмінність від недоброякісних пухлин. Ракові пухлини дуже важко змістити всередині тканин, в той час як фіброаденоми, навпаки, дуже рухливі.
Ростуть фіброаденоми під впливом естрогенів, тому вони можуть збільшувати в розмірах в кінці менструального циклу. Після настання менопаузи фіброаденоми зменшуються в розмірах, так як більш не відчувають такого сильного впливу естрогенів.
Зазвичай фіброаденому молочної залози виявляють у жінок у віковій період від 20 до 30 років. Але, буває і так що хвороба протікає безсимптомно, і її виявляють у більш пізньому віці при звичайному проф. огляді.
Розрізняють два види фіброаденом: зрілі і незрілі.
Зрілі фіброаденоми на дотик відчуваються як щільна капсула, дуже щільною і еластичною консистенції, ростуть повільно, і частіше зовсім не збільшуються. Зустрічаються у жінок переважно у віці від тридцяти до сорока років.
Незрілі фіброаденоми володіють м'якою, еластичною консистенцією, з високою ймовірністю швидкого зростання. Зустрічаються у молодих дівчат, які перебувають ще в стадії статевого дозрівання. Трапляється й так, що незрілі фіброаденоми самі дегенерують, після того як у дівчини встановитися регулярний менструальний цикл.
Зазвичай фіброаденоми молочної залози виявляють як одиничну пухлина, однак бувають і випадки множинних фіброаденом, які можуть розташовуватися одночасно і в лівій , і в правій грудях.
Симптоми фіброаденоми молочної залози
Дане захворювання має цілком характерну клінічну картину. Якщо фіброаденома має великі розміри, то її легко візуалізувати, як пухлиноподібне підшкірне утворення. При пальпації фіброаденома визначається як чітко обмежена пухлина, щільною, еластичною консистенції, в розмірах приблизно від одного до п'яти сантиметрів.
Як правило, діагностувати фіброаденому молочної залози не становить труднощів. Крім простого методу пальпації, використовується метод УЗД. При ультразвуковому дослідженні легко візуалізується місцезнаходження пухлини, її структура, розміри і форма. Так само проводитися біопсія тіла пухлини, під контролем УЗД. Взятий біоптат досліджують на предмет знаходження в ньому злоякісних клітин (цитологічний метод). Жінкам у віці за сорок призначають, як метод дослідження, мамографію. На знімку фіброаденома видна як дуже щільне (якщо порівняти з навколишніми тканинами) утворення круглої форми, контури якого чітко окреслені.
Лікування фіброаденоми молочної залози
Якщо при діагностиці виявлено, що фіброаденома не перевищує розміри в п'ять сантиметрів, то лікар призначає зазвичай курс терапевтичного лікування, метою якого є розсмоктування пухлини. Курс такого лікування триває, як правило, до півроку. Лікування проводитися під постійним контролем УЗД. Тим не менш, у практиці дуже рідко зустрічаються випадки повного розсмоктування фіброаденом, навіть з урахуванням проходження повного курсу лікування.
Операція з видалення фіброаденоми
У разі якщо терапевтичне лікування не допомагає, і виявляється ріст пухлини, показано оперативне лікування. Крім того, показанням до хірургічного видалення фіброаденоми є підозра на розвиток раку.
Існує два види оперативного втручання з видалення фіброаденоми: енуклеація пухлини і секційна резекція. Енуклеація являє собою операцію з видалення тіла пухлини. Виробляється з допомогу місцевої анестезії. Перевагою такого методу видалення фіброаденоми є легка її переносимість, і відсутність необхідності тривалої постоперационной госпіталізації.
Секційну ж резекцію, як метод видалення фіброаденоми, застосовують в тих випадках, коли є підозри на рак. Операцію проводять з використання загального наркозу і під контролем онколога. Після операції пацієнта залишають в стаціонарі до п'яти днів, для контролю стану.
Післяопераційний період найчастіше протікає безпроблемно і безболісно. Шви знімають через сім-десять днів. Якщо операція виконана якісно, а шви косметичні, то не залишається ніяких шрамів і виражених ознак колись пережитої операції. На жаль, видалення фіброаденоми не може означати те, що вона більше ніколи не потурбує. У деяких випадках, навіть після оперативного втручання фіброаденома з'являється повторно, але вже в інших ділянках молочних залоз. Це абсолютно не пов'язано з оперативним втручанням, і відбувається приблизно в 15% випадків.