Фіброзно-кістозна мастопатія: симптоми, лікування, ліки
Основною характеристикою фіброзно-кістозної мастопатії є порушення співвідношення між залозистими і сполучними тканинами в молочній залозі. При такому патологічному порушенні значно погіршується кровопостачання залози, спостерігаються постійні застої і нагноєння, які згодом можуть призвести до розвитку злоякісного утворення.
Причини розвитку фіброзно-кістозної мастопатії
Основною причиною розвитку цього захворювання є порушення секреції гормонів яєчниками. При хворобі спостерігається підвищення рівня естрогену і одночасне зниження рівня прогестерону. Саме при такому гормональному збої спостерігається розвиток фіброзно-кістозної мастопатії. Такі порушення продукування гормонів спостерігаються у таких випадках:
1. При аднекситі, або хронічних запальних процесах в яєчниках;
2. При різного роду порушеннях функціонування щитовидної залози;
3. При патологічних станах печення, наприклад, цироз, гепатит;
4. При різних захворюваннях ендокринної системи, під час яких порушується контроль над залозами внутрішньої секреції;
На жаль, дослідники ще не виявили конкретного механізму виникнення та подальшого розвитку мастопатії. Саме тому не існує і єдиного способу лікування цього виду захворювання.
Симптоми фіброзно-кістозної мастопатії
Є цілий ряд певних симптомів, наявність яких передбачає розвиток хвороби. Такі ознаки можуть виявлятися або окремо, або всім комплексом.
1. Біль. Саме біль в більшості випадків є першим симптомом. Такі больові відчуття бувають тупими і ниючими. Іноді ж хворі жінки скаржаться на постійну тяжкість в області молочної залози. Іноді біль буває постійним. Але в більшості випадків поява дискомфорту безпосередньо пов'язано з періодами менструального циклу. Але буваю і випадки повної відсутності больових відчуттів; зустрічаються вони в 10 випадках з 100.
2. Ущільнення. При фіброзно-кістозної мастопатії спостерігається утворення різних ущільнень в тканинах молочної залози. Такі утворення не мають чітко визначених країв. Їх можна виявити і самостійно.
3. Набухання. При цій хворобі практично завжди спостерігається набухання молочної залози, під час якого вона збільшується приблизно на 15 - 20%. При цьому часто може виникати підвищена чутливість і тяжкість. На цій стадії хвороби жінка стає дратівливою, знервованою. Її весь час переслідує відчуття тяжкості в животі, метеоризм. Можливі також і часті головні болі. Найбільш сильно ці ознаки виражаються під час передменструального синдрому і практично повністю зникають після початку менструації.
4. Збільшення лімфатичних вузлів. Такий симптом спостерігається приблизно в 10% хворих жінок. Причому спостерігається збільшення саме пахвових лімфовузлів.
5. Виділення. При мастопатії спостерігається і появи різних виділень. Виділення рідини може відбуватися саме по собі, або ж з'являтися при стисненні залози. Колір виділень може бути зеленуватим, білястим, або коричневим. Іноді спостерігаються також і кров'яні виділення, які і є найнебезпечнішими.
При появі перших симптомів захворювання необхідно відразу ж звернеться за консультацією до лікаря. Діагноз фіброзно-кістозної мастопатії можна поставити тільки після повного дослідження організму жінки, включаючи також і мамографію.
Лікування фіброзно-кістозної мастопатії
Лікування мастопатії вимагає консультацій гінеколога, мамолога та лікаря-ендокринолога. Необхідно також пройти обстеження і в онколога. У процесі лікування основний ухил роблять на нормалізацію гормональних процесів жіночого організму, зменшення обсягу кісти і усунення болю. Лікування кожної жінки є строго індивідуальним і включає в себе гормональні, седативні, знеболювальні засоби, а також харчові добавки, вітаміни і гомеопатичні ліки.