Сайт про медицину

Фарингіт у дітей

Фарингітом хворіють не тільки дорослі, а й діти, особливо ті, які відвідують дитячий садок. У більшості випадків фарингіт викликаний у них хвороботворними мікробами, але буває, що причиною стають стрептококи або мікоплазма. Батьки часто називають даний стан «червоним горлом». Виникненню фарингіту сприяють наступні чинники: переохолодження, гаряча або холодна їжа, забрудненість повітря, інфекційні захворювання, хвороби крові та нирок. У містах діти зазвичай частіше хворіють фарингітом, ніж у сільській місцевості.

Фарингіт у дітей може бути катаральний, коли запалюється тільки слизова оболонка гортані. Якщо ж запалення опустилося нижче і процес поширився на лімфаденоїдну частину, тоді хвороба називається гранульозним фарингітом. Часто фарингіт зачіпає всю задню стінку гортані, при цьому сила запального процесу може бути в гострій, підгострій або хронічній формі.

Перші симптоми фарингіту у дітей

Якщо дитина ще зовсім мала, то її поведінка стає неспокійною, порушується сон і режим харчування, температура тіла може підвищитися до 38 градусів. Звичайно, ж, це не всі симптоми, які можуть спостерігатися у дитини, в більшості випадків вони у кожного індивідуальні, тому при першій підозрі на фарингіт краще звернутися до дитячого лікаря-педіатра.
Якщо дитина старшого віку, тоді вона може скаржитися на болі в горлі і першіння. Також спостерігається легке покашлювання, іноді неприємні відчуття у вухах. Найчастіше фарингіт протікає із звичайними симптомами гострого респіраторного захворювання, серед яких висока температура, кашель і нежить.

Щоб встановити діагноз, лікар в першу чергу огляне горло дитини. При гострій формі фарингіту виявляється виражена набряклість горла яскраво-червоного кольору, слизова оболонка суха і в деяких місцях покрита гнійним нальотом. У разі фарингіту, викликаного вірусами, запалення поширюється на всю ділянку гортані і мигдалини. Іноді на глотці дитини відзначаються маленькі точки червоного кольору - крововиливи. Крім цього, дитина протягом трьох діб може кашляти без відділення мокроти. 

Симптоми стрептококового фарингіту у дітей

Дана форма фарингіту починається гостро, з'являються скарги на болі при ковтанні, дитина може скаржитися на головний біль, іноді спостерігається блювота, болі в животі і температура тіла значно підвищена. Відзначається збільшення лімфатичних вузлів. Хворобливі відчуття в горлі призводять до того, що дитині важко ковтати.
Діагностику стрептококового фарингіту проводять за допомогою посівів слизу з області запалення. При абсцесі горла проводять рентгенографію носоглотки або шиї.

Лікування фарингіту у дітей

Лікування фарингіту у дитини повинно здійснюватися в поліклініці під контролем лікаря-педіатра або ЛОР - лікаря. При цьому терапія призначається для проведення в домашніх умовах батьками. У разі гострого або хронічного фарингіту, коли ускладнення і які-небудь явні відхилення в організмі дитини відсутні, досить симптоматичної терапії. З цією метою застосовуються:
1. щадна дієта з вживанням рослинної і молочної їжі (при цьому їжа повинна бути подрібненої і не холодною);
2. зігріваючі процедури для шиї;
3. вживання всередину теплих напоїв у великій кількості (молок, чай з додаванням меду, мінеральна вода);
4. регулярні полоскання горла;
5. лужні інгаляції;
6. зігріваючі ванни для ніг.

У першу чергу, з раціону харчування дітей хворих фарингітом потрібно виключити суху, гостру і дратівливу слизову горла їжу. Рекомендується їжа в рідкому або напіврідкому вигляді, пропонована дитині невеликими порціями.
Для полоскання горла при фарингіті у дітей рекомендується використовувати розчин хлорофіліпту або «Ротокану», відвар з ромашки і шавлії. Також ефективними є промивання «Мірамістином». Полоскання потрібно проводити якомога частіше, але не менше чотирьох разів кожного дня. Дітям, які не досягли трирічного віку, замість полоскань можна давати в якості пиття теплі трав'яні чаї.

Для полоскань найчастіше застосовуються відвари і настої з подорожника, звіробою, шавлії, календули, листя малини, смородини і берези. Також можна полоскати горло готовими настоянками, купленими в аптеці.

Для лікування фарингіту у дітей також застосовуються розчини препаратів антисептичної дії або місцеві антибіотики у вигляді спреїв «Тандум-Верде», «Гексорал», «Орасепт», «Мірамістин». Починати застосування таких засобів можна у віці трьох - чотирьох років, чергуючи їх з полосканнями. Також корисними й ефективними для лікування дитячого фарингіту є інгаляції з застосуванням мінеральної води, фізіологічного розчину, а також парові - з додавання ефірних масел.

Якщо для терапії фарингіту застосовуються антибактеріальні засоби місцевого призначення, то підбирати їх потрібно відповідно до віку хворої дитини і залежно від спектра активності препарату, його алергічного впливу і рівня токсичності.
Перорально антибіотики застосовуються лише у випадках приєднання ускладнень. Звичайний фарингіт не вимагає їх застосування. У випадку, коли фарингіту супроводжує ангіна, терапія антибіотиками всередину є необхідною. При фарингіті їх можна вживати дітям з трирічного віку у вигляді таблеток для розсмоктування. Також застосовуються льодяники, що мають антимікробну дію - «Фалиминт» або «Стрепсілс».

Якщо фарингіт у дитини виник внаслідок впливу на організм стафілококів, стрептококів, гемофільної палички, тобто, має мікробну природу розвитку, лікар призначає такі антибіотики, до яких чутливий збудник захворювання. При цьому, зручними у використанні для лікування дітей є суспензії або розчини, застосовувані двічі протягом однієї доби. Антибіотики у вигляді ін'єкцій при дитячому фарингіті не призначаються. Застосовувати антибіотики для терапії дитячого фарингіту можна тільки з дозволу лікаря.

Дуже обережно потрібно застосовувати розчини, що мають антимікробну і протизапальну дію, що застосовуються у вигляді спреїв для лікування фарингіту у дітей, які не досягли дворічного віку. Слід уникати різких впорскувань в горло для запобігання спазму гортані і задухи. Бризкати засіб рекомендується в бік однієї з щік. Після застосування не варто годувати і поїти дитину близько двох годин для досягнення максимального ефекту від лікування.

У разі вірусного фарингіту у дітей застосовуються препарати-інтерферони «Гриппферон», «Віферон» і противірусні засоби «Орвірем», «Анаферон», «Арбідол». Їх застосування потрібно починати з першого дня захворювання спільно з іншими рекомендованими доктором засобами лікування. Зазвичай, дитячий фарингіт виліковується за тиждень, але, за умови дотримання всіх приписів.

Профілактика фарингіту у дітей

Головним правилом для здорового дихання дітей є турбота про чистоту і свіжість повітря в дитячих навчальних закладах. Якщо в приміщенні використовуються кондиціонери для підтримки необхідної температури повітря, необхідно також контролювати і його вологість. У домашніх умовах бажано використовувати автоматичні зволожувачі повітря, особливо в дитячих спальнях. Саме в стані сну, при диханні через рот, горло дитини найбільш схильне виникненню подразнень і сухості.
Для профілактики фарингіту можна допускати перебування дитини в запилених приміщеннях. Також слід захищати дітей від різких змін температури повітря.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2