Внутрішньопротокова папілома молочної залози: лікування, операція по видаленню
Внутрішньопротокова (інтрадуктальна) папілома– доброякісне пухлинне утворення, що вражає молочні залози. Даний патологічний процес локалізується всередині проток самої молочної залози. Для захворювання характерні правильні, часто залізисті структури, в яких добре розвинені фіброваскулярні сосочки, також характерний мінімальний клітинний поліморфізм, низька мітотична активність. Розміри внутрішньопротокових папілом варіюють від міліметрів до 5– 7 сантиметрів.
Причина розвитку – гормональний дисбаланс в організмі жінки, тому найбільш часто виникає у віці після 40 років, хоча може зустрічатися практично в будь-якому віці. Також потрібно звернути увагу, при наявності у родичів по материнській лінії пухлинних утворень молочних залоз доброякісного або злоякісного генезу існує підвищений ризик утворення внутрішньопротокової папіломи. Будь-які фактори, що викликають порушення нормального гормонального фону, можуть спровокувати її розвиток: ендокринопатії, стреси (є причиною порушень нейроендокринної регуляції), аборти, ожиріння і т.д.
Внутрішньопротокова папілома являє собою невеликі вирости (папіломи) всередині вивідної протоки молочної залози. Для неї характерні постійні, рясні виділення з соска. Виділення зовсім різні по консистенції (можуть бути прозорими, аж до кров'яних). Розростання, що зустрічаються при даній патології, розташовані поверхнево в самих протоках залози. Залежно від кількості розрізняють одиночні і множинні папіломи. Одиночні папіломи в основному розташовуються в субареолярній зоні, мають низьку схильність до малігнізації (озлокачествлению). Множинні папіломи частіше розташовані в периферичних частинах залози і більш схильні до малігнізації.
Внутрішньопротокові папіломи найчастіше розвиваються на тлі вузлових мастопатій. Через попередньої вузлової мастопатії протоки цій частині молочної залози розширюються і перетворюються на круглі кісти, в яких і відбуваються сосочкові розростання. При легкому травмуванні порушується цілісність даних сосочків, і кровянистая рідина потрапляє в вивідні протоки і безпосередньо виділяється з соска. В області внутрипротоковой папіломи кровоносні судини дуже ламкі, що обумовлює високу частоту крововиливів. Внаслідок чого може розвинутися некроз (омертвіння тканин), так як поживних речовин і кисню буде недостатньо для нормальної життєдіяльності клітин.
Симптоми внутрішньопротокової папіломи
Основний симптом, який змушує звернути на себе увагу, це поява виділень з соска, що виникають при відриві папілярних розростань в протоці через травми (наприклад, якщо ненавмисно натиснути на сосок). Найбільш характерними вважаються рясні прозорі, коричнево-зелені або кров'янисті виділення, бруднять нижню білизну. Знайти і пропальпировать папиллому можливо, якщо вона розташована в головних протоках, тоді вона являє собою невеликий округлий еластичний трохи болючий вузол, який розташований в ареолярного області, у великих протоках або в центрі. При несильному натисканні на даний вузол з соска з'являються виділення. При запальному зміні стінки пухлини стають товстішими, а пухлина – більш щільною. Найчастіше папіломи, які протікають без патологічних виділень з соска, виявляються абсолютно випадково на профілактичних оглядах.
Діагностика внутрішньопротокової папіломи
внутрішньопротокова папілома діагностикаПри пальпації досвідчений мамолог може відразу виставити діагноз, але для підтвердження необхідно провести ультразвукове дослідження залози, крім того потрібно лабораторно досліджувати виділення з соска. Найбільш цінні відомості для постановки діагнозу – це виявлення атипових клітин в патологічному секреті. Високоінформативним методом в діагностиці внутрипротоковой папіломи є дуктографія (галактографія) – контрастна рентгенографія. Структуру молочної залози становить жирова тканина, молочні протоки і часточки. Протоки відкриваються на соску. Дуктографія призначений для візуалізації якраз останніх утворень. Тривалість даної процедури всього півгодини: через катетер, введений в сосок, в залозу вводиться контрастна речовина, після чого слід проста мамографія. Саме завдяки дуктографії можна виявити найдрібніші новоутворення, оцінити їх походження (злоякісність або доброякісність), точну локалізацію пухлини. Підготовка досить проста – не можна видавлювати патологічний секрет з молочних залоз. Дуктографія необхідна для оцінки обсягу оперативного втручання.
Лікування внутрішньопротокової папіломи
Внутрішньопротокові папіломи необхідно лікувати хірургічно, так як вони є передраковими утвореннями: якщо залишити патологічно змінений осередок в організмі, то висока ймовірність злоякісного переродження, що може призвести до швидкої загибелі пацієнтки.
У лікуванні внутрипротоковой папіломи використовується операція секторальної резекції (видаляється папілломатозний вузол разом з підлеглою тканиною): безпосередньо навколо ареоли шкіру розрізають для того, щоб відкрити протоки, які відкриваються в сосок, потім проводиться дослідження проток, змінені видаляють разом з підлеглими тканинами, потім дану тканину досліджують у лабораторії для виявлення злоякісних клітин. Операції такого плану також проводяться ендоскопічно (використовуючи спеціальні інструменти через мінімальні розрізи), є максимально щадними для тканин грудей. У післяопераційному періоді розмір і форма грудей не змінюються, але буде необхідно відвідування мамолога для того, щоб вчасно помітити можливе розростання новоутворень у молочній залозі.