Сайт про медицину

Алергія у дітей: причини, симптоми, лікування

Останнім часом алергія стала чи не найпопулярнішою хворобою. Причому страждають нею не тільки дорослі, а й діти. Все частіше лікарі під час оглядів та відповідних аналізів ставлять дитині цей діагноз.
Так що ж являє собою алергія і чи можна назвати її повноцінної хворобою?
Алергія – це реакція імунної системи на що-небудь, в нормі не викликаюче реакції. Те, що провокує алергію, носить назву – алерген.

Найчастіше реакція проявляється, якщо дитина перебуває в безпосередньому контакті з речовиною або продуктом, до якого у нього є підвищена чутливість.

Алергія у дітей: причини

Найпоширенішими алергенами вважаються:
1. пил
2. пилок рослин
3. продукти харчування
4. шерсть тварин
5. трава і дерева
6. комахи
7. ліки
8. побутова хімія
Якщо хтось із членів сім’ї є аллергиком, то у дитини є схильність до алергії, хоча алерген у кожного може бути свій. Багато діток з віком переростають це стан, в інших же він може тільки посилитися.
Реакція на той чи інший подразник може з’явитися зовсім несподівано, навіть якщо раніше її не було.
Неправильне харчування також може викликати алергічну реакцію. Найчастіше до неї схильні малюки, що знаходяться на штучному вигодовуванні. Зараз у продажу велику кількість адаптованих дитячих молочних сумішей для діток, схильних до алергії.
Багато жінок під час вагітності зловживають продуктами, пізніше здатними викликати алергічну реакцію у дитини. До таких продуктів відносяться: полуниця, цитрусові, шоколад.
Велику роль відіграє і здоров’я майбутньої матусі. Якщо у неї знижений імунітет або порушена кишкова мікрофлора, то велика ймовірність виникнення алергії у дитини.

Алергія у дітей: симптоми

Прояви алергії зазвичай стають помітні відразу після контакту дитини з подразником. Найчастіше це шкірні висипання, запалення слизових оболонок, чхання, кашель, сльозоточивість. У грудних дітей може виникнути розлад кишечника і порушення стільця.
На сьогодні найпоширенішою формою алергії є харчова. При ній набагато складніше виявити конкретний алерген, так як до будь-якого з продуктів може бути надчутливість. Ознаками харчової алергії у малюків можна вважати дуже сильний свербіж шкірних покривів, що супроводжується пітніцьою, появою висипу і навіть пухирів. У рідкісних випадках у дитини спостерігається нежить.
Досить часте явище – прояв алергічної реакції на обличчі. Винуватцями зазвичай є тварини, пилок рослин, а також продукти, що містять різні барвники та ароматизатори. Перші ознаки з’являються протягом 20-30 хвилин після контакту з алергеном. У дитини з’являються шорсткості на щоках і підборідді. Це не становить серйозної небезпеки для здоров’я дитини, але варто контролювати перехід запалення на гортань і дихальні шляхи.
Шкірна алергія виражається в появі діатезу, екземи та дерматиту. Діатез найчастіше з’являється на щоках або сідницях малюка і вважається найпершою ознакою алергічної реакції. Екзема – це вже наступна стадія. На місці шкірних почервонінь виникають пухирці, які згодом стають корками, що викликають певний дискомфорт. І, нарешті, останній етап – атопічний дерматит. При ньому свербіж стає дуже сильним, особливо ввечері і вночі. Це викликає порушення сну дитини, він стає неспокійним і примхливим. Дерматит у немовлят проявляє себе на згинах ліктів і колін, а у дітей старшого віку охоплює ще область шиї та обличчя. Крім того, дуже часто він супроводжується захворюваннями органів дихання. Дуже рідко дерматити залишаються на все життя, найчастіше вони зникають вже в підлітковому віці.
Алергія на тварин виражається в закладеності носа, хрипах, чханні. Може супроводжуватися висипом. Місця, подряпані тваринами, помітно набрякають і червоніють. Симптоми з’являються практично через кілька хвилин, але можуть не давати про себе знати протягом декількох годин.
При алергії на холод симптоми практично нічим не відрізняються від інших видів алергії. Єдине, що додається – кон’юнктивіт, який проявляється сльозоточивість і різзю в очах.

Алергія у дітей: лікування

У лікуванні будь-якого виду алергії головною умовою є повне усунення подразника. Якщо це харчова алергія, то потрібно звести до мінімуму або зовсім виключити вживання певних видів продуктів. Добре, якщо у дитини буде харчовий щоденник. Він допоможе у складанні спеціальної дієти для малюка. Його принцип полягає в поступовому введенні в раціон продуктів і спостереженні за реакцією на них. Всі спостереження відзначаються в щоденнику.
Якщо у дитини поліноз, необхідно скоротити перебування дитини на вулиці під час цвітіння рослин-алергенів. При реакції на побутовий пил, потрібно намагатися не допускати її скупчення в будинку або квартирі і частіше проводити вологе прибирання.
Для лікування діатезу, крім виключення подразника, широко застосовуються різні мазі і креми, що дозволяють зменшити сухість і шорсткість шкіри, а також прибрати почервоніння.
При будь-яких шкірних висипаннях рекомендується приймати ванни з настоями трав. Дуже благотворно на шкіру дитини впливають ромашка, дубова кора, валеріана, череда. Хоча дітям до року протипоказані ванни з низкою, так як вона дуже сушить шкіру.
Слід пам’ятати, що ліки від алергії повинен виписувати тільки лікар. Він підбере правильне дозування відповідно до віку дитини і станом його здоров’я. Але потрібно пам’ятати, що антигістамінні препарати тільки на час знімають симптоми алергії. Останнім часом дуже широко застосовується десенсибілізація. Її суть полягає в тому, що в організм дитини поетапно вводять алерген, і як наслідок, чутливість до нього помітно знижується. Таку процедуру дітям можна проводити, починаючи з 5 років.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2