Сайт про медицину

Генітальний герпес у жінок. Як лікувати генітальний герпес?

Що таке «генітальний герпес»?

Генітальний герпес – це захворювання, що передається статевим шляхом і, при зараженні вагітної жінки, спричиняє шкідливу дію на організм новонародженої дитини. За даними Центру контролю за здоров'ям США близько 45 мільйонів американців мають генітальний герпес, при цьому щороку реєструється близько 500000 нових випадків, 1000 з яких становлять новонароджені.

Більшість жінок, що хворіють на генітальний герпес, мають здорових дітей, але, незважаючи на це, певна кількість з них передає вірус герпесу своїм дітям. Таким чином, для вагітних жінок особливо важливо виявити симптоми захворювання і вчасно звернутись до лікаря для отримання кваліфікованої допомоги.

genitalnii herpes

Що викликає герпес?

Герпес викликають так звані віруси простого герпесу (herpes simplex), які схожі на віруси, що викликають вітряну віспу і оперізувальний лишай. Після інфікування віруси герпесу можуть потрапити всередину нервових клітин, і тоді їх знищення імунною системою організму стає неможливим. Але під впливом певних умов, ці віруси можуть активізуватися та викликати повторні загострення. Існують два основні типи вірусів герпесу: тип 1 пов'язаний із висипкою навколо рота і на губах; і тип 2, який, зазвичай, викликає генітальну висипку. Однак, й інші типи вірусу герпесу можуть уразити оральні і генітальні ділянки. Таким чином, вагітна жінка, хвора на генітальний герпес, викликаний іншою формою герпесу, також може передати інфекцію своїй дитині. Під впливом чинників навколишнього середовища, таких як спека, переохолодження, тертя, статеві відносини, менструація, лихоманка та емоційний стрес, можуть з'являтися нові виразки.
В середньому людина може мати від 4 до Т загострень протягом року. З часом частота їх зменшується, а прояви інфекції стають менш серйозними з кожним разом.

Як передається герпес?

Інфекція герпесу передається через безпосередній контакт з інфікованою людиною. Людина може інфікуватися генітальним герпесом під час статевих зносин чи орально-генітального контакту з інфікованим. Також інфікована людина може перенести вірус із однієї частини тіла на іншу через немиті руки. Наприклад, людина з герпетичною висипкою завжди повинна мити руки після будь-якого контакту зі слиною до того, як торкатись геніталій. Діти зазвичай інфікуються герпесом 1-го типу в перший рік життя. Це може відбутися під час безпосереднього контакту з герпетичними ураженнями (наприклад, якщо дитину поцілує людина з герпетичною виразкою на губі) або за умови контакту зі слиною, в якій є вірус (наприклад, при дотику до своїх губ після контакту з інфікованою слиною).

Herpes in Women

Які симптоми генітального герпесу?

Зазвичай, через певний проміжок часу після зараження герпесом, в ділянці геніталій з'являються групи пухирців, що супроводжуються свербінням та болючістю. Після того як пухирці тріскають, на їх місці залишаються болісні виразки.
Часто з'являються інші уретральні чи вагінальні зміни, а також лихоманка, втома, біль. Перший напад триває, зазвичай, протягом трьох тижнів. При повторних нападах прояви інфекції стають менш вираженими, тривалість їх зменшується. Діагностика герпесу лікарем можлива шляхом виділення вірусної культури. Однак, у багатьох заражених вірусом герпесу як перший, так і повторний напади, можуть не проявлятися симптомами і лишаються недіагностованими. В результаті, більшість інфікованих не знають про це. Проте ці асимптомні, чи приховані, інфекції можуть також передаватись іншим, в т.ч. новонародженим.

gerpesvirusi

Віруси сімейства герпесу (Herpesviridae) або герпесвіруси

Як лікується інфекція герпесу у дорослих?

Існує три види антивірусних препаратів (ацикловір, валацикловір і фамцикловір), які можуть зменшити тривалість нападів і допомогти пом'якшити симптоми. Якщо їх приймати профілактично, то вони зменшують кількість загострень у пацієнтів з частими інфекціями. Ці ліки, зазвичай, не рекомендуються під час вагітності. Проте ацикловір (який не асоціюється з вродженими вадами за більш як 10 років використання), часом призначається вагітним жінкам з початковою стадією герпесу і жінкам з серйозними герпесними ускладненнями. Деякі дослідники вважають, що прийом ацикловіру впродовж кількох останніх тижнів вагітності може допомогти попередити активну інфекцію під час пологів у тих жінок, у яких первинна інфекція спостерігалася під час вагітності, або у тих, у кого часті загострення. Таке лікування, можливо, знижує потребу в кесаревому розтині, але ще невідомо, чи допомагає таке лікування попередити виникнення герпесу в новонародженого. Ацикловір випускається як у таблетках, так і у вигляді мазі, але оральні ліки більш ефективні. Який ризик для плода становить герпес під час вагітності? Принаймні, одна з п'яти вагітних жінок інфікована вірусом герпесу, хоча більшість про це і не здогадується. На щастя, лише меншість із них може передати інфекцію своїм дітям чи страждати від інших ускладнень вагітності.

Можливість передати інфекцію своїм дітям під час вагінальних пологів для жінки, що вперше заражена генітальним герпесом, безпосередньо перед пологами становить від 30% до 50%, незалежно від того, чи в неї виражені симптоми захворювання, чи ні. Ризик настільки високий через те, що організм щойно інфікованої жінки ще не має вироблених антитіл, що можуть допомогти захистити дитину протягом пологів. Дослідження показують, що близько 2% вагітних жінок, які до того не мали герпесу, інфікуються під час вагітності.

Жінки, що були інфіковані раніше і мали явну чи «приховану» інфекцію, мають лише 3% можливого інфікування їхніх дітей під час вагінальних пологів. Іноді прихована інфекція може активізуватися протягом вагітності. Такі жінки мають незначний ризик інфікування своїх дітей. На жаль, доступний на даний час аналіз крові не може визначити, стара інфекція чи нова. Деякі дослідження також показують, що жінки, які були вперше інфіковані герпесом в пізніх термінах вагітності, можуть мати підвищений ризик передчасних пологів чи ризик мати дитину з малою вагою при народженні. Жінки із загостренням старих інфекцій не ризикують стикнутися з такими ускладненнями.

Хоча більшість дітей інфікуються герпесом від своїх матерів під час пологів, у дуже рідких випадках дитина може бути інфікована до народження. Дитина також може інфікуватись герпесом після народження, якщо хтось із оральним герпесом поцілує її. Людям з герпетичною висипкою не можна цілувати дитину або торкатись маляти після того, як вони торкалися виразки.

Які симптоми інфекції герпесу у новонародженої дитини?

У деяких новонароджених, інфікованих вірусом герпесу, з'являється висипка на шкірі та навколо рота чи спостерігається ураження очей. Коли інфекція обмежується цими органами, більшість дітей в подальшому розвиваються нормально, хоча серйозні пошкодження нервової системи і очей все одно залишаються.
Однак, часто герпетична інфекція у новонароджених поширюється на головний мозок та інші внутрішні органи. Інфікована дитина може бути збудженою, погано їсть і страждає від нападів. Навіть при проведеному лікуванні близько половини дітей з поширеною інфекцією, що уражує внутрішні органи, а також 10% тих, хто має інфекцію головного мозку, помирають. У 50% дітей, що пережили поширену інфекцію, розвиваються незворотні зміни головного мозку, що може спричинити розумову відсталість, дитячий церебральний параліч, сліпоту і глухоту.

Як лікувати інфікованих новонароджених?

Інфікованих новонароджених лікують ацикловіром чи іншим антивірусним препаратом, що називається відарабін. Ці препарати є досить ефективними при лікуванні локальної інфекції з ураженням очей, шкіри чи рота, але вони менш ефективні, якщо інфекція потрапила у головний мозок чи внутрішні органи.

Як жінка може запобігти герпесу під час вагітності?

Для запобігання контакту та передачі герпесу протягом вагітності жінка повинна знати, що її партнер не інфікований. Цього можна досягти, якщо подружжя дотримується виключно моногамних стосунків. Якщо ж партнер вагітної жінки мав герпес раніше, йому слід утриматися від статевих стосунків, якщо у нього є симптоми інфекції, і користуватися презервативом, якщо у нього немає симптомів (оскільки він не може знати, чи є у нього прихована інфекція). Деякі лікарі рекомендують подружжю утримуватися від статевих зносин протягом останнього триместру, якщо чоловік мав генітальний герпес і жінка не була інфікована.

Чи можливо захистити дитину від інфекції, якщо мати інфікована?

При наявності у вагітної жінки під час пологів симптомів, що вказують на активну інфекцію (першу чи повторну), дитину можна вберегти від інфікування шляхом пологів через кесаревий розтин. Для більшості жінок з повторним герпесом, що не мають симптомів, безпечними є вагінальні пологи. Однак, деякі дослідження показують, що 75 - 95 % жінок, які народили дітей, інфікованих вірусом герпесу, не мали симптомів на момент пологів. Лікарі ще не знайшли ефективний засіб захисту дітей у тих випадках, коли на час пологів у матері присутня прихована інфекція. До недавнього часу, деякі лікарі рекомендували жінкам, що вже мали герпес, пройти тест на виділення вірусу в терміні вагітності від 34 тижнів, що могло б допомогти виявити асимптомні інфекції. На жаль, ці тести не можна використати під час пологів, оскільки визначення результату триває від одного до трьох днів. На сьогодні опрацьовуються нові тести, які б зробили можливими більш швидку діагностику, визначення прихованої інфекції протягом пологів та запобігання інфекції новонароджених.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2