Дакріоцистит новонароджених: симптоми, лікування
Дакріоцистит – це запалення слизових оболонок очей у новонароджених дітей, причому в дитячій офтальмології дана недуга зустрічається частіше всіх інших захворювань. У нормі слізна залоза виробляє спеціальну рідину для зволоження очей без перерви, якщо збережено нормальне функціонування.
Ця рідина є свого роду захисним механізмом, який змочує передню і задню камеру ока, рогівку – очне яблуко в цілому. Так само нею створюється спеціальна захисна плівка, яка покриває всю рогівку і має певні захисні комплекси – антитіла.
У верхньому латеральному куті ока розташовується слізна залоза, яка і синтезує слізну рідину. У внутрішній частині ока з медіального боку розташовується слізне озерце, де накопичується слізна рідина. Далі звідси за спеціальними канальцям вона розтікається по верхньому і нижньому очному канальцу. На нижній каналець доводиться в дев'ять разів більше рідини, ніж на верхній каналець.
Причини дакріоциститу у новонароджених
Причиною розвитку дакріоциститу є непрохідність очного канальця. У нормі ці канальці служать для відтоку слізної рідини і змочування очного яблука. Але у випадку, коли розвивається така патологія, у новонародженого виявляють закупорений каналець, або один, або два. Це відбувається через скупчення пробки у вигляді зародкової желатінозной субстанції, яка не встигла розсмоктатися перед пологами.
Новоутворена таким чином пробка, закривши хід, порушує нормальне функціонування канальця, тим самим порушуючи відтік рідини. Як наслідок цього процесу слізна рідина не потрапляє в орбіту очі і не змочує його, в результаті чого втрачається функція захисту. Ці фактори сприяють проникненню хвороботворних мікроорганізмів в очну ямку, а це, в свою чергу, призводить до розвитку гнійного, запального процесу. Як не дивно, але інфікування зазвичай спостерігається в обох очах.
Симптоми дакріоциститу у новонароджених
Найпершими і яскравими вісниками даного захворювання є почервоніння і припухлість вічка. Дитина в такі дні стає неспокійною, погано спить, не хоче їсти, млявий. Почервоніння спостерігається саме з медіальної сторони обох очей. Разом з почервонінням з'являється гній, якщо злегка придавити трохи нижче медіального куточка ока, то може вийти гнійний вміст. Якщо дитина піддається даному захворюванню, то гнійний вміст з'явиться десь на другому тижні його життя.
Ще одним яскравим ознакою дакріоцистита є рясна сльозотеча з ураженого ока. Якщо всі вищевказані симптоми виявилися, слід негайно звернутися до лікаря, особливо якщо новонародженому вже п'ятнадцять днів. Вчені довели, що у деяких діток, якщо і утворилася желатиноподібна пробка, то до чотирнадцятого дня вона самостійно розсмоктується без будь–яких наслідків.
Не варто займатися самолікуванням вдома, тому як дакріоцистит дуже схожий з кон'юнктивітом, і за симптомами, і за течією. Плюс до всього, лікування в домашніх умовах полегшить стан новонародженому, але після припинення терапії всі симптоми в більш яскравій формі повернуться назад, тому як причину захворювання не усунуто. Застій рідини залишився. Саме з цієї причини відвари з ромашки або чаю будуть не ефективні.
Лікування дакріоциститу у новонароджених
Лікування даного захворювання становить дві стадії – це масаж і зондування закупореного канальця. Отже, перша стадія терапії – масаж. Якщо масажувати слізний мішечок, в 18% випадків це дає позитивний результат. Роблять таку маніпуляцію під медіальний куточком очка. Лікарі радять зазвичай масажувати після денного годування, в нічний час доби масаж робити не бажано. Правильні рухи і силу натискання повинен показати і пояснити офтальмолог. А дізнатися, чи ефективний масаж простіше простого, спостерігайте за кількістю виділився гнійного вмісту. Якщо виділяється велика кількість, значить, поліпшення є, і маніпуляції припиняти не слід. Лікарі помітили, що чим менше вік новонародженого, тим більше ефективно впливає на нього масаж. Виходячи з цього, цю маніпуляцію ні в якому разі не можна ігнорувати, тому що масажні рухи допомагають поліпшити провідність слізного канальця.
При проведенні масажних заходів слід не забувати витирати нійний вміст, що з'явився ватним диском, змоченим в розчині фурациліну. Якщо патологія тільки на одному оці, слід в обов'язковому порядку протирати і інший. Але ні в якому разі не можна витирати обидва ока одним ватним диском, є ризик занести інфекцію в здоровий очей. Протирати слід в напрямку від латерального кута до медіального. Після того, як очі оброблені, і весь гній прибраний, слід закапати в хворе око левоміцетин. Цей антибіотик найчастіше призначають офтальмологи. Всю цю процедуру роблять протягом двох тижнів, після чого захворювання проходить.
Друга стадія терапії полягає в зондуванні закупореного канальця. До другої стадії зазвичай переходять, якщо після проведення першої стадії ніяких поліпшень немає. Дана процедура полягає в промиванні слізного канальця. Проводять дану процедуру під місцевим знеболенням. Після анастезірованія в каналець вводять зонд і за допомогою антисептичних розчинів промивають. Після проведення такої процедури захворювання виліковується, і не залишається після себе не сліду. Дане лікування абсолютно нешкідливо для новонародженого, тому не варто побоюватися яких–небудь негативних наслідків. Місцевого обезболеванія цілком достатньо для усунення будь–яких неприємних відчуттів.
Після промивання слізного канальця, лікарі зазвичай призначають ще на пару тижнів антибактеріальні препарати. І обов'язково дотримуйтесь призначень лікаря.
Похожие материалы
- Девочка должна знать, когда она взрослеет об изменениях в своем организме
- Ритмокор у лікуванні дітей з розладами серцево-судинної системи
- Гостра діарея. Лікування гострої секреторної діареї у дітей
- Лікуванні дітей з патологією жовчовивідної системи
- Діарея (пронос) у дітей. Сучасні методи лікування діареї