Сайт про медицину

Аденоїди 1, 2 і 3 ступеня

Аденоїдні вегетації (у просторіччі – аденоїди) – утворення лімфоїдної тканини, що розрослися, з яких складаються мигдалини носоглотки. Призначення мигдалин – служити захисним бар'єром від збудників інфекцій. У їхній тканині майже постійно йде запальний процес, внаслідок зниженого імунітету утворення розростаються і перекривають доступ повітря до носоглотки.

Захворювання це досить поширене, особливо серед дітей.
Дитину з аденоїдами можна впізнати за характерними зовнішніми ознаками. Через порушення доступу повітря вона дихає надсилу, часто сопе, гугнявить, ночами може хропіти. У неї не проходить хронічний нежить, ніс постійно закладений і часто знижений слух.

Ступені аденоїдів

Ступені збільшення аденоїдів

stupeni adenoidivЗалежно від розміру розростання аденоїди розрізняють за ступенями – від I до III.
У разі I (початкового) ступеня аденоїди закривають сошник у його верхній третині. Ця форма відносно нешкідлива і вдень може ніяк себе не проявляти. Але ночами відбувається набряк тканини, аденоїди збільшуються в розмірах і починають заважати нормальному диханню. Дитина часто похропує уві сні, дихає важко, нерідко прокидається. Неповноцінний сон впливає на працездатність і розумову активність, можуть початися проблеми в навчанні.

При II ступені аденоїди перекривають сошник зверху на дві третини. Дихання дитини утруднене і вночі, і вдень. Дихає вона частіше ротом, ніж носом, слизова набрякає, ночами дитина хропе. На цій стадії частішають захворювання органів дихання, оскільки за утрудненого доступу повітря порушується нормальний відтік слизу з носоглотки, хвороботворні мікроорганізми починають посилено розмножуватися, слизові і гнійні виділення стікають по носоглотці, і збудники хвороб потрапляють у нижні відділи дихальної системи – трахеї, бронхи, від чого нерідкі бронхіти і пневмонії.

III ступінь характеризується повним перекриванням сошника аденоїдами. Надходження повітря в горло через ніс практично неможливе, дитина змушена весь час дихати ротом, який тримає постійно напіввідкритим. У запущених випадках такі діти важко розмовляють, дитина має характерний «аденоїдний вираз» обличчя. Порушення живлення мозку киснем через недостатність його надходження призводить до розладів пам'яті та уваги, відставання в мовленнєвому розвитку. Дитина постійно "підхоплює» вірусні інфекції.

Лікування аденоїдів

Ефективне лікування аденоїдів можливе тільки шляхом їх хірургічного видалення. Чим вище ступінь розростання, тим необхіднішою є операція. Батьки часто не наважуються на хірургічне втручання, мотивуючи це необхідністю подальших повторних операцій. Так, на жаль, аденоїди часто дають рецидиви. Повторне розростання можливе, якщо хірургом видалена не вся тканина або у дітей, менших, ніж три роки, або індивідуально до цього схильних. Але слід знати, що консервативних методів лікування не існує.

Операція зазвичай проводиться в спеціалізованому відділенні стаціонару лікарем–хірургом під місцевою анестезією. Процедура ця нескладна, займає близько 5 хвилин, після неї виникає незначна кровотеча, яка швидко припиняється. Батькам слід перед операцією заспокоїти дитину, яку може лякати вигляд крові, вона може боятися і не давати лікареві оглянути її після операції. При необхідності перед операцією можна дати заспокійливе.
Після операції бажано 2–4 тижні утримуватися від фізичних навантажень, щоб не парити горло і не пити гарячого, а також не давати дитині гострої і твердої їжі, щоб не спровокувати кровотечі. Для зменшення набряку пораненої слизової можна давати судинозвужувальні препарати.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2