Сайт про медицину

Гнійний менінгіт у дітей: симптоми, лікування, наслідки

Менінгіт – це захворювання, яке характеризується запаленням м'яких оболонок спинного та головного мозку. Гіперчутливими до цього захворювання є люди з ослабленим імунітетом, діти особливо недоношені, а також пацієнти з ушкодженнями спини та голови. Гнійні менінгіти особливо небезпечні для людини.

Можна відзначити, що розвиток хвороби обумовлено фізіологічним станом організму, а не його віком.

У дітей гнійний менінгіт розвивається стрімко, з яскраво вираженою симптоматикою і в переважній більшості випадків, на жаль, закінчується вельми плачевно. Основними причинами запалення мозкових оболонок є віруси, бактерії і гриби. Джерелом зараження, зазвичай є носії менінгококової інфекції, яка легко поширюється повітряно–крапельним шляхом. Тому у великих містах, мегаполісах легше захворіти на менінгіт, ніж селах. Така тенденція пов'язана з великим скупченням людей в автотранспорті, метро, школах, дитсадках і т.д. В результаті дії такої інфекції розвивається гнійний менінгіт. Менінгіт можуть провокувати не тільки менингококки, а й інші мікроорганізми: спірохети, стрептококи, пневмококи, стафілококи, туберкульозна і гемофільна палички, ешерихії, клебсієли, синьогнійної палички, гриби роду кандида і лістерії.

Симптоми гнійного менінгіту у дітей

У більшості випадків ознаки захворювання виявляються миттєво. У дітей молодшого віку проявляється блювота і різкий підйом температури тіла. В окремих випадках у них спостерігаються яскраво виражені симптоми інтоксикації: відмова від пиття і їжі, млявість, адинамія, головний біль. Діти старшого віку стають агресивними, неспокійними, часто хапаються за голову, скаржаться на болі в голові, кричать, страждають безсонням. У більшості з них з'являється блювота, що не приносить полегшення і не пов'язана з прийомом їжі. У деяких пацієнтів період збудження різко переходить у фазу гальмування. У дітей чітко проявляється – гіперестезія. Найменший дотик до хворого викликає занепокоєння і біль. У дітей молодше року симптоми захворювання слабко виражені або зовсім відсутні. Характерною ознакою прояви менінгіту в цьому віку є тремор рук, гіпотонія м'язів, пульсація великого джерельця, поява венозної мережі на повіках і на голові, монотонний крик, і постійна сонливість, що переходить в сопорозное стан. Приблизно в 35% випадків менінгіт проявляється також у формі геморагічної шкірної висипки «зірчастого» або петехіальні характеру. Після перенесення хвороби, приблизно у 2% пацієнтів, можуть реєструватися ускладнення, які проявляються у вигляді повної або часткової сліпоти і глухоти.

Лікування гнійного менінгіту

Прояв у дитини будь–яких ознак гнійного менінгіту є достатньою підставою для його госпіталізації в спеціалізоване стаціонарне лікувальний заклад. При порушеннях дихання чи свідомості дітей направляють в реанімаційні відділення найближчих лікарень.
Для лікування гнійного менінгіту використовують комплексну терапію, що включає в себе – антибіотикотерапію і противірусну терапію. Перед призначенням антибіотиків обов'язково проводять лабораторні дослідження на чутливість їм збудників інфекцій. Також призначають антитоксичні кошти і діуретики для зняття набряклості мозкових оболонок. Для профілактики деяких видів менінгітів можуть робити щеплення.

Наслідки гнійного менінгіту у дітей

Менінгіт – це досить серйозне і небезпечне захворювання. При несвоєчасній діагностиці і недостатньому лікуванні захворювання може мати плачевні наслідки для людини. Наслідками несвоєчасного лікування менінгіту може стати часткова або повна сліпота і глухота, ураження головного мозку, порушення функції мовного апарату, може проявитися затримка психомоторного розвитку дитини. У найбільш складних ситуаціях протягом менінгіту може призвести до коми і смертельного результату.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2