Цитомегаловірусна інфекція у дітей: симптоми, лікування
Цитомегаловірусна інфекція у дітей є хрестоматійним латентним інфекційним захворюванням, збудником вважається цитомегаловірус, що відноситься до ДНК-вірусів. Однією з його яскравих характерних особливостей є високий тропізм до тканин залоз внутрішньої секреції.
Цитомегаловірусна інфекція - це захворювання, яке в більшості випадків вражає плід ще в період його внутрішньоутробного розвитку та ембріогенезу.
Інфікування плода відбувається переважно гематогенно-трансплацентарним шляхом (в даному випадку наявність у вагітної жінки будь-якого іншого інфекційного захворювання лише прискорює практично неминучий процес проникнення цитомегаловірусної інфекції в організм плоду, що розвивається). Існує і такий шляхи передачі інфекційного агента, як висхідний, однак про нього можна говорити лише при виявленні вірусу в порожнині цервікального каналу. У деяких випадках діти можуть заразитися цитомегаловірусом в постнатальному періоді їх життя через фізіологічні рідини матері: грудне молоко, слина, кров.
Що стосується клінічної картини даного захворювання, то симптоми цитомегаловірусної інфекції спостерігаються не у всіх заражених дітей, а лише в 17% всіх випадків. Найбільш яскравими і клінічно помітними ознаками зараження дитини даним захворюванням є:
1. жовтяниця: жовтяничне фарбування склер і шкірних покривів дитини;
2. гепатоспленомегалія (одночасне збільшення розмірів печінки та селезінки);
3. в деяких випадках в перші години після народження на поверхні шкірних покривів новонародженого можуть з'явитися елементи висипу (на обличчі, верхніх і нижніх кінцівках і тулубі) досить схожі з елементами, що з'являються при краснусі;
4. симптоматика ураження деяких ланок центральної нервової системи: сонливість, судоми, тремтіння ручок і ніжок;
5. іноді можна спостерігати виникнення різного ступеня підшкірних крововиливів, а також крововиливів під слизові оболонки;
6. досить частим явищем при даному інфекційному захворюванні є кровотеча з пупкової ранки немовляти;
7. можливе виникнення порушень з боку органів зору (у важких випадках цитомегаловірусна інфекція може призвести до пригнічення зорової функції аж до повної втрати зору);
8. патології внутрішньоутробного розвитку: аномалії розвитку нирок, звуження отвору аорти та / або легеневого стовбура, гіпоплазія легеневої тканини, вроджені вади серця (до яких відносяться дефекти міжпередсердної і міжшлуночкової перегородок), зрощення верхньої частини трубки стравоходу (його атрезія), мікроцефалія (зменшення маси і обсягу тканини мозку).
Однак не завжди вірусна інфекція дає про себе знати в перші години або тижні після народження. Часом клінічна симптоматика цитомегаловірусної інфекції може проявитися на 3-5 році життя. Це може бути обумовлено не тільки вірусоносійство (латентним перебігом інфекційного процесу, придбаного у внутрішньоутробному періоді розвитку), але і первинним зараженням цитомегаловірусом в дошкільних закладах (яслах і садах), в даному випадку мова йде про контактну шляхи передачі інфекції (через слину, наприклад, при передачі один одному цукерки або жуйки). У дітей такого вікового періоду цитомегаловірусна інфекція проявляється симптомами, схожими з банальними ГРЗ, що ускладнює якнайшвидшу діагностику дійсної першопричини нездужання.
Клінічні ознаки Цитомегаловірусної інфекції
Основними клінічними ознаками ЦМВІ є:
1. гарячковий стан;
2. закладеність носа і нежить;
3. гіперемія слизової оболонки зіва і його набряклість;
4. незначне збільшення регіонарних лімфатичних вузлів;
5. в деяких випадках симптоматика таких захворювань, як: нефрит, коліт, ентерит, менінгоенцефаліт.
Незважаючи на численні класичні прояви захворювання, існує класифікація генералізованої форми цитомегаловірусної інфекції, яка найбільшою мірою вражає той чи інший орган або систему:
- печінкова форма (протікає по типу холестатичного гепатиту);
- ниркова форма (наявність у сечі цитомегалічний клітин і білка);
- легенева форма (основна ознака тривало поточна інтерстиціальна пневмонія);
- церебральна форма (головний симптом - менінгоенцефаліт з порушенням психіки і свідомості);
- мононуклеозоподібна форма (характеризується наявністю вираженої інтоксикації, лихоманки неправильного типу,
- гепатоспленомегалією, збільшенням передніх шийних лімфатичних вузлів);
- шлунково-кишкова форма (спостерігається ураження підшлункової залози за типом поликистозного переродження і симптоматика диспепсичного синдрому);
- комбінована форма (кілька форм цитомегаловірусної інфекції, які присутні одночасно).
При виборі лікування цитомегаловірусної інфекції у дітей можна зіткнутися з деякими труднощами у зв'язку з токсичною дією багатьох препаратів, наприклад такого противірусного препарату, як Ганцикловір.
Лікування вродженої цитомегаловірусної інфекції проводиться наступними препаратами:
Ганцикловір (противірусний препарат, розрахунок дозування якого ведеться таким чином: 5 мг на 1 кг ваги дитини внутрішньовенно кожні 12:00),
Цітотек (являє собою людський імуноглобулін, розрахунок дозування: від 2 до 4 мл на 1 кг маси тіла дитини внутрішньовенно),
підшкірне ведення тактовно (0,01% - 2 мкг на 1 кг маси тіла дитини), ректальні свічки Віферон-1.
Всі ці препарати відносяться до групи противірусних лікарських засобів, проте їх застосуванням не обмежується лікування. Крім вище перерахованих фармацевтичних препаратів для досягнення позитивної динаміки рекомендується вдатися до допомоги иммунокорригирующей терапії, спрямованої на иммуностимуляцию захисних сил організму. Крім того не зайвим буде застосування вітамінних препаратів. У разі генералізованої форми одним з найважливіших аспектів є застосування симптоматичної та патогенетичної терапії.
Похожие материалы
- Девочка должна знать, когда она взрослеет об изменениях в своем организме
- Ритмокор у лікуванні дітей з розладами серцево-судинної системи
- Гостра діарея. Лікування гострої секреторної діареї у дітей
- Лікуванні дітей з патологією жовчовивідної системи
- Діарея (пронос) у дітей. Сучасні методи лікування діареї