Подагра на ногах. Причини розвитку подагри, її симптоми та лікування
Подагра – це захворювання нирок і суглобів, що характеризується відкладенням уратів (солей сечової кислоти), при якому виникає артрит, утворення подагричних тофусів (вузлів) і сильні больові відчуття.
Причини розвитку подагри на ногах
У тибетській медицині подагра розглядається як наслідок розладу в роботі регулюючої системи, яка включає в себе підшлункову залозу і печінку.
Традиційна медицина пояснює виникнення подагри порушенням функцій нирок, зокрема, на тлі їх переохолодження або опущення, які належать до регулюючої системи Бад-кан (регуляція гормонів, основний обмін речовин). Нирки мають значний вплив на стан і функціональність нижніх кінцівок людини. Внаслідок порушення обмінних процесів в організмі відбувається процес відкладення уратів (солей сечової кислоти) в плюснефаланговий суглоб правої або лівої ноги. Виникає симптоматика подагри, яка потребує лікування.
Подагра має властивість розвиватися як самостійне первинне захворювання або на тлі інтоксикації або вторинних окремих захворювань кров'яної системи. Найбільш широкого поширення набула первинна подагра. Її симптоми найчастіше проявляються у людей у віці понад 40 років.
Подагра вражає нижні кінцівки чоловіків набагато частіше, ніж жінок. Особливо поширена подагра у жінок похилого віку після настання періоду менопаузи. Захворювання має здатність уражати будь-які суглоби ліктів, колін, пальців, кистей, але, найчастіше, місцем його локалізації виявляється плюснефаланговий суглоб на ступні.
Настає (загострюється) подагра нападами, зазвичай, у нічний час і, поступово посилюючись, протягом кількох годин досягає найвищої точки інтенсивності. Зазвичай напади виникають раптово і непередбачувано. У разі відсутності лікування захворювання, напади його з'являються все частіше, триваліше і гостріше, поширюючись поступово на інші суглоби, також зачіпаючи сечовивідні шляхи і нирки.
Так як урати починають відкладатися в нирках і сечовивідних шляхах, то першим сигналом про виникнення подагри може бути сечокам'яна хвороба, яка потребує специфічного лікування. Крім усього іншого, подагра є метаболічним процесом, що спричинює розвиток гіпертонії, ожиріння, цукрового діабету, які лікуються комплексно із застосуванням індивідуальної терапії. Це дає можливість ефективно усувати симптоматику подагри.
Симптоми подагри на ногах
Напади гострої подагри на ногах, зазвичай, починаються в нічний час – характерний сильний біль у суглобах, що посилюється протягом кількох годин. У ранковий час больові відчуття відступають. Найчастіше перебіг нападів відбувається паралельно з ознобом, підвищенням температури тіла, посиленим потовиділенням, почастішанням пульсу. Іноді біль може не залишати хворого подагрою протягом тижня. Може повторюватися час від часу, через три місяці від попереднього нападу. А іноді захворювання не проявляється ніяк упродовж десятиліть.
Подагра в хронічній формі – це черговий етап розвитку недуги. При цьому відбувається скупчення кристалів сечової кислоти у вигляді гранул в одному місці. У такому разі мається на увазі подагричний поліартрит, перебіг якого може супроводжуватися ураженням ниркової тканини. Тофуси, або подагричні вузли (кристали солі сечової кислоти), можуть мати різні розміри і місця локалізації. Вони можуть бути зосереджені як в клітинах під шкірою, так і її верхньому шарі, а також у сухожиллях, м'язах, суглобах, кістках.
До основних проявів хронічної подагри на ногах належать:
• скутість рухів і поява хрускоту в суглобах;
• повна втрата працездатності хворого суглоба (в разі тривалої відсутності лікування);
• сильні больові відчуття в суглобах, які можуть спостерігатися протягом тривалого часу;
• розвиток циститу, сечокам'яної хвороби, гострої ниркової недостатності.
Загальні симптоми подагри на ногах:
• видимий запальний процес суглоба, найчастіше гомілки, на пальцях або коліні;
• почервоніння шкірного покриву і підвищена температура тіла в ділянці запалення на нозі;
• повністю зруйнований суглоб і поширення запального процесу на сусідні суглоби в разі багаторазового повторення нападів.
Лікування подагри на ногах
Оскільки перебіг захворювання на подагру може бути як у хронічній, так і гострій формі, то методи терапії відрізняються в кожному окремому випадку. При настанні гострого нападу подагри спочатку потрібно усунути больовий синдром, купірувати запальний процес і набряклість. Ефективним у такому разі є голковколювання і фармакопунктура. Після того, як загострення захворювання знято, застосовується комплексна терапія, спрямована на відновлення процесів обміну в організмі, поліпшення роботи печінки, нирок і підшлункової залози. Досягти такого ефекту також можна за допомогою точкового масажу і фітопрепаратів. Лікування подагри рекомендується супроводжувати корекцією харчування (лікувальною дієтою), яку повинен розробити лікар, ґрунтуючись на результатах діагностики, на особливості перебігу недуги і способу життя хворого.
Також при подагрі на ногах слід безпосередньо лікувати поверхню стопи. За допомогою комплексної терапії, що включає в себе голковколювання і масаж, усувається застій кровоносної системи, відкладення солей і активізується процес регенерації тканин. Таким чином можна досягти ефективних результатів при лікуванні подагри, не застосовуючи хімічні медичні препарати.
Терапія подагри на ногах передбачає також усунення чинників, які спричинюють розвиток самої хвороби та загострення. Насамперед, хворий повинен обмежити вживання певних продуктів – м'яса, бобових, грибів, солоних, гострих, жирних страв.
Є ще деякі фактори, які потребують особливої уваги під час лікування подагри на ногах. До них належать: збільшення катаболізму нуклеотидів пуринових; присутня ниркова недостатність, що уповільнює процес очищення організму від сечової кислоти під час випорожнення сечового міхура. Ці чинники спричинюють збільшення кількості сечової кислоти в крові, що викликає розвиток гіперурикемії. Внаслідок кристали уратів відкладаються у вигляді моноурата натрію в тканинах і органах, через що виникають гострі запальні напади і утворюються подагричні тофуси (в народі їх називають шишками).
З плином часу рецидивируюча гостра подагра на ногах набуває хронічної форми, яка призводить до подагричного хронічного поліартриту, і тоді больові відчуття спостерігаються у хворого протягом кількох місяців безперервно.
Для лікування подагри на ногах – і гострої, і хронічної – застосовується комплексна терапія, неодмінно включає в себе відновлення балансу в процесах метаболізму і поліпшення роботи нирок. Таке лікування дозволяє в більшості випадків значно полегшити або навіть усунути симптоматику захворювання, зупинити його розвиток, запобігти можливим ускладненням і тим самим поліпшити якість життя хворого.
Оскільки подагра пов'язана з порушенням обмінних процесів в організмі, вона нерідко супроводжується захворюваннями, має бути проведене обов'язково лікування. До них належать: атеросклероз, діабет і ожиріння.
Дієта при подагрі на ногах
Дієта, що сприяє поліпшенню стану хворого при подагрі, передбачає регулярне вживання таких продуктів:
• свіжих фруктових соків;
• приготовлених у пароварці овочів;
• відвареного м'яса.
При цьому слід відмовитися від вживання:
• копченостей і спецій;
• м'ясних субпродуктів;
• концентратів і напівфабрикатів;
• будь-якого виду консерв;
• гіркого шоколаду і міцної натуральної кави.
Більш докладні рекомендації щодо зміни раціону харчування хворого на подагру можна отримати у лікаря. Дієта призначається індивідуально в кожному конкретному випадку, враховуючи особливості організму пацієнта. У будь-якому разі, категорично не рекомендується вживання алкогольних напоїв при подагрі на ногах. Також слід уникати стресових ситуацій.