Сайт про медицину

Гігрома суглоба зап'ястя

Гігрома являє собою невеликий, грижової мішок з синовіальною рідиною, який частіше утворюється на тильній поверхні лучезапястного суглоба.

Анатомія лучезап'ястного суглоба

Анатомія лучезап'ястного суглоба і кісток зап'ястя є надзвичайно складною, ймовірно, найскладнішою з усіх суглобів організму людини. Суглоби і кістки зап'ястя дозволяють нам здійснювати різноманітні рухи у всіх площинах. В той же час, зв'язки зап'ястя повинні забезпечувати міцність суглобів.

Зап'ястя складається з восьми окремих дрібних кісток, званих кістками зап'ястя. Кістки зап'ястя з'єднуються з одного боку з променевою кісткою, з іншого – з'єднуються з п'ястними кістками.

Зв'язки утримують всі кістки зап'ястя разом і дозволяють кисті рухатися у всіх напрямках. Ці зв'язки зливаються разом, щоб сформувати капсулу суглобів зап'ястя. В суглобі знаходиться рідина, звана синовіальною рідиною, яка змащує суглобові поверхні при русі їх один щодо одного. Майже всі рухи кисті передаються сухожиллями м'язів згиначів і розгиначів. Гігрома, збільшуючись у розмірах, як правило, розсуваючи навколишні тканини, сухожилля, зв'язки. Як кулька, з вмістом внутрішньосуглобової рідиною (гіалуроновою кислотою).
70 відсотків гігром зап'ястя утворюються на тильній стороні зап'ястя.

Гігрома долоневої поверхні зап'ястя або лучезап'ястного суглоба утворюється значно рідше і зазвичай локалізується в проекції променевої артерії – там де перевіряють пульс.

Причини виникнення гігроми лучезапястного суглоба

Основні причини появи гігроми:
1. Травма лучезап'ястного суглоба
2. Великі навантаження на кисть і променезап'ястковий суглоб;
3. Наслідки операцій на кисті.
4. Повторювані травми, такі як гра в теніс або гольф.

Гігроми на руці утворюються, коли капсула суглоба стоншується в наслідок пошкодження або дегенеративних змін. Пошкоджена тканина утворює слабке місці в суглобовій капсулі, як слабке місце на автомобільній шині, що дозволяє внутрішньому шару утворити грижу. Суглобова рідина починає видавлювати ослаблений шар капсули, розсуваючи навколишні тканини. З часом вона стає більше. Але якщо обмежити навантаження на променезап'ястковий суглоб це призведе до зниження продукції внутрішньосуглобової рідини і зупинки росту гігроми. Описані випадки самовільного лікування гігроми після зменшення навантаження.

Симптоми гігроми кисті

Гігрома може з'явитися раптово і різко вирости до двох см в діаметрі за пару днів або може розвиватися протягом довгого часу.
Іноді пацієнт помічає гігро кисті тільки, коли вона проявить себе болем в оточуючих тканинах. Проте кожен пацієнт повинен розуміти, що гігрома абсолютно безпечне утворення. Це не пухлина і вона не може переродитися в рак.

Діагностика гігроми

Як правило, огляду лікаря хірурга-ортопеда достатньо для постановки діагнозу.
З додаткових методів діагностики можна виділити УЗД, МРТ.

Лікування гігроми кисті

Лікування гігроми зап'ястя може бути хірургічним і консервативним. Відносні ризики та переваги будь-якого методу лікування повинні бути ретельно проаналізовані.

ganglion cystРаніше гігроми лікували просто, роздавлюючи їх. Тобто при тиску «кулька лопалася», вміст виливалося в навколишні тканини. Це абсолютно нешкідлива процедура. Внутрішньосуглобова рідина стерильна і ніяк не може запалити навколишні тканини. Але 90% всіх розчавлених гігром рецидивують, тому краї цієї лопнувшої капсули дуже швидко зростаються і рідина знову починає накопичуватися. Даний вид лікування зараз використовується тільки самими пацієнтами через незнання.

50% гігром можуть самостійно зникнути, якщо зменшити навантаження на кисть і променевозап'ястковий суглоб.

Блокада гігром (глюкокортикоїдом).
Досить ефективний метод, але можливий лише на ранніх стадіях захворювання, коли розмір гігроми не перевищує 1 см.

Лікування гігроми зап'ястя

ortezМетодика:
Над областю гігроми виконується місцева анестезія. Далі гігрома проколюється і її вміст видаляється шприцом. Чи не видаляючи голки, змінюється шприц і вводиться глюкокортикоїдний препарат. Накладається пов'язка, що давить і ортез на променезап'ястковий суглоб 5 тижнів, для того щоб дати можливість злипнутися і зростися краях спустошеною гігроми.
Якщо пацієнт не буде носити ортез після процедури, то рух в лучезап'ястовому суглобі буде провокувати виділення внутрішньосуглобової рідини і незміцнілий внутрішній рубець не зможе протистояти тиску. Що може викликати рецидив утворення гігроми.
Тому одна з обов'язкових умов і найсуворіша рекомендація – носіння ортеза.

Хірургічне та лазерне видалення гігроми суглоба

Операція проводиться фахівцем з хірургії кисті, який відмінно знає анатомію верхньої кінцівки, відповідно, розташування всіх артерій, нервів, м'язів і сухожиль. Це дуже важливо, оскільки зводиться до нуля ризик пошкодження даних структур.
Операція виконується тільки в тому випадку, якщо гігрома обмежує функцію кисті, або турбує пацієнта естетично. Операція виконується під місцевою або загальною анестезією.
Видалення гігроми досить ефективний метод, але і в даному випадку іммобілізація лучезапястного суглоба в Ортез на 5 тижнів обов'язкова умова. Інакше ризик рецидиву збільшується в кілька разів.

Лікування гігроми кисті на руці

Лазерне видалення гігроми мало чим відрізняється від хірургічного. Багато пацієнтів помиляються в тому, що лазером можна видалити гігрому без розрізу і рубця. Це абсолютно не так. Лазером так само відбувається розсічення шкіри і оголення гігроми. І результат операції буде залежати не від використання лазера, а від дій хірурга, його досвіду. Частота рецидивів ніяк не пов'язана з використанням того чи іншого методу хірургічного лікування. Вона пов'язана з правильними діями лікаря, дотриманням рекомендацій та індивідуальних особливостей організму.
Видалення гігроми проводиться через невеликий розріз. Акуратно відокремлюються навколишні тканини і гігрому січуть. Але дуже важливий момент – це прошивання вихідного отвору, для того щоб внутрішньосуглобова рідина залишалася в суглобі. Рана зашивається. Накладається стерильна пов'язка. Суглоб фіксується ортезом. Далі накладаються щоденні перев'язки, обробка післяопераційної рани. Шви видаляються через 12-14 діб.

Ускладнення (Рецидиви)
Безумовно, ризик повторної появи гігроми є при будь–якому методі лікування. Але чітке виконання перерахованих вище рекомендацій зводить цей ризик до нуля.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2