Сайт про медицину

Грижа попереково-крижового відділу хребта. Лікувальна фізкультура

Грижі попереково–крижового відділу хребта є найбільш частими варіаціями даної патології, з огляду на те, що основна маса фізичного навантаження припадає саме на поперекову область. Однак і пасивний спосіб життя може призвести до утворення попереково–крижової грижі, так як при ньому порушується живлення міжхребцевого диска, який не має власних кровоносних судин.

Найчастіше зачіпається поперек, якщо ж до процесу залучається крижі, то мова йде про хворобливе затискання кінського хвоста і, як наслідок, порушення функціонування органів таза. Розміри гриж можуть варіювати від 1–5 мм (розмір протрузії невеликий) до значення більше 12 мм (секвестрована грижа або великий пролапс).

Клінічна симптоматика наявності попереково–крижових гриж представлена наступними проявами:
1. Поступове виникнення болю в поперековій області, які в подальшому характеризуються посиленням при русі тіла і іррадіацією в сідничну область, а також на задню і зовнішню поверхні гомілки або стегна, іноді болі іррадіюють в руку і плече. Болі можуть бути тривалими (до 3 місяців) і вельми виснажливими. Характер болю може бути досить різноманітним: різка і колюча або ниюча і монотонна.
2. Значне зниження ахіллового і колінного рефлексу.
3. Поколювання й оніміння в зонах іннервації уражених корінців спинного мозку.
4. Порушення чутливої функції ніг і їх слабкість.
5. Порушення функціонування органів малого тазу: мимовільне сечовипускання і калодефекація, зниження сексуальної функції у чоловіків, оніміння в області періаногенітальной зони.
6. Запаморочення і часті стрибки артеріального тиску.

У вкрай важких випадках можливе не тільки поява слабкості в ногах і гіпотонії м'язових волокон, а й повна гіпотрофія м'язів.

Лікування гриж

Що стосується лікування попереково–крижових гриж, то вибір методик терапії встановлюється лише після проходження додаткових методів обстеження та точного підтвердження діагнозу. На практиці для лікування даного роду захворювання використовуються: мануальна терапія, лікувальний масаж і гімнастика, що сприяють відновленню рухової функції.

Початковий упор в призначенні лікування повинен ставитися на мануальну терапію (остеопатію), в ході якої звільняються міжхребетні диски (відбувається їх декомпресія) і затиснуті нервові корінці спинного мозку, а також змінюється напруга м'язів хребетного стовпа і зменшується загальне навантаження на диск.

Іноді використовується терапія фармацевтичними препаратами (але не в якості основної). Застосовується симптоматичне лікування, що сприяє полегшенню життя пацієнта. Вона заснована на застосуванні НПЗЗ (нестероїдні протизапальні препарати), анальгетиків, судинних міорелаксантів, препаратів, що сприяють поліпшенню мікроциркуляції, а також антиоксидантів і хондропротекторов.

Іноді застосовується селективне введення ліків в епідуральний простір спинного мозку до нервових корінцях і сплетенням, або черезшкірна і чрескатетерную фармакоперфузія.
Розроблені спеціалізовані рухові методики, які розробляють мускулатуру, однак з ними потрібно бути гранично уважними, щоб не допустити моментального погіршення стану хворого.
Іноді варто вдатися до фізіотерапевтичним методам лікування: пасивна рефлексотерапія, щадне витягування і лазеротерапія.
Найчастіше консервативні методи лікування дозволяють досягти бажаних результатів, проте в 3% випадків доводиться вдаватися до хірургічного лікування.

Гімнастика і лікувальна фізкультура при грижах

Гімнастика і лікувальна фізкультура – одні з найважливіших складових комплексної терапії гриж хребта. Дані методики допомагають зменшити або зняти больові відчуття, тим самим знижуючи дозу вживаних лікарських препаратів, прискорюють процес одужання.
В даний час виділяють декілька видів фізичних навантажень: вправи за допомогою спеціалізованих тренажерів, лікувальна фізкультура і вправи, що розтягують хребет, а також фізично вправи, що сприяють збільшенню сил м'язів і зв'язкового апарату організму.
Вправи, що виконуються за допомогою тренажерів, ставляться на перше місце серед гімнастичних вправ. У конструкції простих механічних тренажерів є пасивна фаза руху, найкращим тренажером серед тренажерів, які не мають електричного приводу, є кросовер, за допомогою якого у вас з'являється приголомшлива можливість виконати величезну кількість різноманітних вправ. при цьому тренажер не чинитиме вам сильного опору, а навпаки – допомагати здійснювати необхідні рухи. Вельми великий комплекс спеціалізованих вправ з тренажерами описаний С. М. Бубновським.

Заняття ЛФК допоможуть вам зняти больові відчуття і забезпечити найбільший доступ кисню до ураженої області. Вправи не вимагають високої інтенсивності і великих зусиль, але, тим не менш, не варто робити вправи «через силу», після кожного нового підходу рекомендується зробити не надто тривалу паузу.

Слід розглянути на прикладі кілька вправ:
♦ Лягти на підлогу, руки витягнути по швах. Потім повільно й плавно відривайте ноги, а потім і стегна від поверхні підлоги і спробуйте дістати кінчиками пальців до підлоги за головою, якщо у вас вийшло, то залишіться в такому положенні пару секунд, а потім плавно поверніться в початкове положення.
♦ Прекрасним помічником стане з дитинства все знайоме вправа «місток».
♦ Ляжте на тверду рівну поверхню (прекрасно підійде підлогу) на живіт, потім повільно підніміть верхню частину тулуба і закиньте голову назад, протримайтеся в такому положенні декілька секунд, потім плавно опустіть ноги і голову, розслабтеся і відпочиньте кілька секунд, після чого повторіть вправу кілька разів.


Кілька вправ, які допомагають розтягнути хребет:
♦ Нескладна вправа, з якого рекомендується починати комплекс заходів по розтягуванню хребта: ляжте на спину, тіло і ноги повинні бути прямими. Повільно починайте тягнути носочки ніг на себе і одночасно піднімайте голову, намагаючись підборіддям дістати до грудної клітки, зафіксуйте це положення на пару секунд, потім повільно поверніться у вихідне.
♦ Чудово допомагає ходіння рачки, дана вправа не змусить вас докладати великі зусилля, вам всього лише необхідно встати на карачки і в такому положенні з прямими руками кілька разів обійти кімнату.
♦ Прекрасний лікувальний ефект досягається за допомогою плавання, найбільш часто рекомендованим і щадним є стиль кроль і просто на спині.

Кілька вправ, які допоможуть вам збільшити силу м'язів і зв'язкового апарату:
♦ Лягти на спину і зігнути в колінах ноги, а руки витягнути уздовж тулуба. Відірвати таз від підлоги, спираючись одночасно на стопи, плечі і лопатки, застигнути в даному положенні на декілька секунд, потім опуститися і розслабитися. Виконати 3–5 разів.
♦ Лягти на живіт, кисті скласти одну на іншу під підборіддя. Спробувати, не відриваючи від поверхні нижню частину тулуба, підняти голову, грудну клітку і руки, утримуватися в такій позі 6 секунд, після чого розслабитися. Виконувати вправа не менше 5 разів.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2