Сайт про медицину

Функціональна кіста яєчника

Функціональні кісти (від грец. Kystis – міхур) – це кісти, утворення яких відбувається під час нормального перебігу менструального циклу.
Функціональні кісти здебільшого безпечні. Найчастіше вони не мають симптомів, жінка не відчуває дискомфорту, болю або інших проявів захворювання. У результаті такі кісти проходять самі собою, ніякого лікування тут не потрібно.

Але в тому випадку, якщо спостереження показують, що кіста має тенденцію до збільшення, необхідно відвідати лікаря, інакше кіста може лопнути і кровоточити.

Причини захворювання та групи ризику

Види функціональних кіст: кісти жовтого тіла, фолікулярні кісти. Такі кісти є типовим явищем і носять тимчасовий характер. У рідкісних випадках такі утворення не зникають, а, навпаки, зростають. Тоді слід продіагносціроваться у свого лікуючого лікаря і пройти обстеження на ультразвуковому обладнанні. Але навіть якщо ультразвук підтвердив діагноз, для більшої впевненості необхідно вести тривале спостереження і стежити за функціонуванням кісти.

Особливу групу ризику становлять жінки в постменопаузі, оскільки їх яєчники вже не працюють, і є ймовірність утворення пухлин яєчника, часом навіть злоякісних. Тому жінкам в такому віці слід постійно спостерігатися у гінеколога.

Також групу ризику розвитку раку яєчника складають наступні категорії жінок:
♦ жінки, чий вік уже більше сорока;
♦ пацієнтки з дисфункцією яєчників, що не вагітніли, що не народжували, що не живуть статевим життям;
♦ пацієнтки, які мають ранню менопаузу в анамнезі;
♦ жінки, у яких в період постменопаузи йдуть кровотечі, що не мають патологічного характеру.

Основною причиною утворення такої кісти є зміни в процесі утворення яйцеклітини, а точніше – гормональний дисбаланс. Розрізняють 2 типу кіст подібного роду: фолікулярна кіста і лютеиновая.

В основному функціональні кісти не мають симптоматичного прояви. Однак іноді в залежності від розміру можна спостерігати наступні симптоми:
♦ рясні менструації або затримка їх;
♦ біль внизу живота;
♦ запалення в області придатків.

Якщо кіста має тенденцію до зростання і тривалий час не лікується, вона може лопнути і кровоточити. У такому випадку жінка відчує раптову різку біль, нудоту. Іноді кіста може лопнути під час сексу. У такому випадку необхідно терміново викликати швидку і надати першу медичну допомогу, щоб уникнути крововтрати.

Діагностика функціональних кіст яєчника

Таку кісту досвідчений лікар може виявити при звичайному огляді пацієнта. Підтвердити підозру може тільки лише аналіз УЗД. Якщо діагноз підтверджений, лікар призначає повторне обстеження через кілька менструальних циклів. У більшості випадків кіста за цей час проходить сама собою.

Лікування функціональної кісти яєчника

Велика кількість випадків має благополучний результат - кіста розсмоктується сама і не приносить жінці ніякого дискомфорту. Якщо все-таки болі з'являються, достатньо прийняти будь-яке знеболююче засіб. Якщо ж кіста приймає занадто великі розміри і викликає нестерпний біль, то в даному випадку, на жаль, без хірургічного втручання не обійтися. Ще одним дієвим способом запобігання утворення функціональних кіст є прийом протизаплідних таблеток. Але їх повинен прописувати лікар кожній пацієнтці індивідуально.
Функціональні кісти не є серйозним захворюванням, проте завжди слід стежити за своїм здоров'ям і регулярно відвідувати свого лікаря.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2