Бородавки на руках. Огляд методів лікування
Бородавки представляють собою доброякісні новоутворення шкірних покривів у вигляді розростання плоского епітелію сосочкового або вузликового типу. При локалізації бородавок на відкритих ділянках шкіри (в області обличчя, шиї або рук) це захворювання стає проблемою естетичного характеру.
Бородавки на руках частіше розташовані на пальцях рук і тильній поверхні кисті, рідше між пальцями і мають вигляд щільних утворень, що піднімаються над поверхнею шкіри з діаметром – від 1 до 10 міліметрів. Відмінною рисою простих бородавок на руках є вік пацієнта – від десяти до двадцяти років, їх множинність (рідко зустрічаються поодинокі бородавки), відсутність хворобливих відчуттів, на відміну від підошовних бородавок і зникнення шкірного малюнка на їх поверхні.
Основними причинами появи бородавок вважається вірусна природа цього захворювання – вірус папіломи людини. Він передається прямим (при безпосередньому контакті при рукостисканні) і непрямим шляхом (опосередковано через предмети загального користування або одяг). Зараження прямим шляхом є найбільш частим шляхом зараження, і являє собою розповсюдження збудника при безпосередньому або близькому контакті із зараженою людиною.
Інкубаційний період розвитку інфекції досить тривалий – від двох до п'яти місяців. У цей період вірус папіломи людини інтенсивно розмножується в шкірі, сприяючи активному розростанню верхніх шарів епідермісу.
Основними сприятливими факторами виникнення та поширення простих (звичайних) бородавок на руках вважаються вегетоневроз дитячого та юнацького віку, який провокує розвиток сухості шкіри або навпаки її підвищену пітливість (гіпергідроз долонь). А також зниження імунної резистентності організму (пов'язані з гормональним дисбалансом і нестабільністю імунної системи у дітей та підлітків), психотравма або часті стресові ситуації, хронічні інфекційні або соматичні захворювання.
Фактори, що сприяють зараженню і розмноженню вірусу, є мікротравми шкіри, переохолодження кистей рук, зниження імунологічної реактивності шкірних покривів і алергічні захворювання шкіри рук (атопічний дерматит або контактна екзема).
Види бородавок
На сьогоднішній день виділяють такі основні види бородавок: звичайні (verrucae vulgaris), юнацькі або плоскі (verrucae planae), і підошовні (verrucae plantares). На руках, як правило, локалізуються звичайні (прості) або юнацькі плоскі бородавки.
Плоскі бородавки відрізняються тим, що їх практично непомітно на шкірі, вони мають вигляд невеликих горбків на шкірі пальців або кистей тілесного кольору і схильністю до появи нових елементів за невеликий проміжок часу.
Огляд методів лікування
Бородавки на руках, як правило, не болять, що не сверблять і не запалюються. Іноді бородавки зникають самі, але такі випадки рідкісні. Тому в основному бородавки на руках потребують лікування – консервативні та хірургічні методи лікування.
Консервативними методами лікування бородавок на руках вважаються медикаментозна терапія (противірусні препарати, імуностимулюючі лікарські препарати під контролем імунограми та / або рослинні адаптогени), гігієнічні процедури, лікування вогнищ хронічної інфекції та супутньої соматичної або інфекційної патології та при необхідності видалення патологічних новоутворень.
Для цього застосовуються деструктивні хімічні способи (за допомогою саліцилової кислоти, нітрату срібла, Суперчістотел), народні та альтернативні способи (за допомогою часнику, чистотілу) та медичні деструктивні методи (рідкий азот, кріофарма, електрокоагуляція, лазер, радіоножем і фотодинамічна терапія).
На сьогоднішній день найбільш безпечними, надійними та ефективними методами лікування бородавок є – лазерне видалення, фотодинамічна терапія та кріодеструкція.
Лазерне видалення бородавок
Найбільш сучасним, ефективним і безкровним способом є видалення бородавок на руках, застосовуючи, лазер на алюмоітрієвому гранаті з ербієм, вуглекислотний лазер і лазер на алюмоітрієвому гранаті з неодимом. Під їх впливом відбувається звуження, закипання води всередині клітин і подальшим їх розривом, внаслідок чого бородавка «випарюється» і патологічне новоутворення повністю зникає, не залишаючи рубців.
Видалення бородавок рідким азотом
Кріодеструкція – це метод видалення різних доброякісних новоутворень із застосуванням глибокого заморожування (–196 ° C) тканин рідким азотом. Існують різні методики видалення бородавок на руках шляхом кріодеструкції, які відрізняються способом застосування (аплікатор або спрей), тривалістю заморозки і перервами між процедурами. Цей спосіб є нині – ефективним і широко поширеним методом лікування бородавок будь–якої локалізації.
У залежності від часу заморозки новоутворення рідким азотом виділяють м'яку і агресивну кріодеструкцію. При м'якому варіанті лікування домагаються тільки почервоніння бородавки, що призводить до активізації місцевого імунітету, а при агресивному варіанті (більш тривалий вплив рідким азотом) – під бородавкою формується підшкірний міхур, який віддаляється (зрізається) разом з бородавкою.
Основним недоліком цього способу вважається відсутність контролю глибини впливу: при глибокому заморожуванні є можливість утворення рубця (особливо при агресивному варіанті), а при недостатньому впливі – повторення процедури видалення новоутворення.
Видалення множинних бородавок на руках рідким азотом, як правило, вимагає декількох процедур – зазвичай дві – три процедури, з інтервалом – 7–14 днів.
Фотодинамічна терапія
Фотодинамічна терапія – це новий метод лікування бородавок різної локалізації при місцевому застосуванні фотосенсибілізатора.
Механізм дії цієї методики заснований на активації каскаду окислювальних реакцій в тканинах під впливом світла з певною довжиною хвилі (строго індивідуальною для кожного виду фотосенсибілізатора). У зв'язку з цим в уражених клітинах утворюються активні форми кисню, які їх руйнують.
Цей метод є ефективним, безболісним і безкровним, з низькою ймовірністю утворення рубців.
Методики видалення за допомогою радіоножа
Апарат Сургитрон (радіоножем) являє собою радіочастотний генератор тепла, який досить давно застосовується для видалення бородавок на руках.
Механізм його впливу на тканини полягає в направленому випромінюванні високочастотних радіохвиль в діапазоні 3,8–4,0 МГц, які поглинаються молекулами води в клітинах патологічних утворень, що опромінюються апаратом. Відбувається внутрішньоклітинне скипання рідини з подальшим розривом клітин бородавки.
Метод електрокоагуляції
Видалення бородавок методом електрокоагуляції полягає у використанні дерматологічного коагулятора з високочастотним струмом під місцевою анестезією. В основі цього методу лікування лежить різке підвищення температури в тканинах і повне руйнування пухлиноподібного утворення.
До консервативних методів лікування бородавок належать деструктивні методи за допомогою хімічних засобів – саліцилової кислоти, ляпісу (нітрату срібла) і Суперчістотел, які при місцевому впливі розм'якшують тканину бородавки, а розм'якшений епідерміс видаляється пемзою.
Важливо пам'ятати, що бородавки є доброякісними новоутвореннями вірусної природи і при тривалому або агресивному впливі дратівливими речовинами, з наявністю несприятливих факторів (підвищений вплив ультрафіолетового випромінювання, мікротравми бородавки, нашарування гнійних інфекційних процесів) можуть призводити до поширення процесу (діссемінірованіе) і утворення нових елементів, виразки і озлокачествлению пухлиноподібного утворення. Також в даному випадку (перед застосуванням хімічних впливів на бородавку) необхідно бути повністю впевненим у доброякісності освіти, адже злоякісні новоутворення шкірних покривів на сьогоднішній день є дуже поширеними і в початкових стадіях маскуються під бородавки, атероми, невуси. А при впливі на злоякісну пухлину дратівливими агентами призводить до її активного росту і метастазування.
Тому лікування бородавок повинно проводитися кваліфікованим фахівцем, після повного обстеження з вибором методики лікування професіоналом, що є запорукою повного вилікування патологічного процесу.