Папілома. Методи лікування папілом
Папілома – невелике шкіряне утворення у вигляді бородавки, плоскої або випуклої «шишечки» або «сосочка» на ніжці, тілесного або більш темного кольору. Викликається дане захворювання вірусом папіломи людини (ВПЛ), що присутній в організмі більшості людей (близько 90%).
Певні типи вірусу здатні викликати онкологічні захворювання, інші відносно «нешкідливі» і проявляють себе появою доброякісних утворень на різних ділянках тіла (повіки, шия, пахви, руки, спина, область геніталій) або на внутрішній слизової поверхні носоглотки, піхви, прямої кишки.
Лікування папіломовірусною інфекції полягає в зміцненні захисних сил організму введенням імуномодуляторів та профілактичної вакцини Гардасил, а також видаленні новоутворень. Бородавки і загострені кондиломи багато хто намагається видаляти в домашніх умовах, але лікарі категорично не радять робити цього, адже природа новоутворення не завжди відома, і, травмуючи, можна спровокувати бурхливе зростання пухлини і переродження в злоякісну форму.
Деструктивні методи лікування папілом підрозділяють на хімічні (видалення гострих кондилом препаратами солковагин або солкодерм) і фізичні. Розглянемо основні з застосовуваних сьогодні фізичних методів видалення.
Методи лікування папілом
Метод електрокоагуляції (ДЕК) застосовується досить давно і є на нинішній день найпопулярнішим. Він полягає у впливі на кондилому електричним струмом. Метод досить болючий. Ранка, що утворилася на місці видалення довго заживає і доставляє неприємні відчуття.
Інший, більш щадний метод – кріодеструкція, або «заморожування» рідким азотом. При ньому виразки заживають через кілька тижнів і не залишають рубців. Для повного загоєння тканин потрібно піврічний відновлювальний період. Метод кріодеструкції показаний до застосування у разі поодиноких гострих кондилом на шкірі або слизових, але не годиться для видалення їх на шийці матки через невеликої глибини впливу.
Лазерна терапія (видалення утворень хірургічним лазером) – найбільш оптимальний на нинішній день спосіб лікування. Техніка лазерного видалення не допускає кровотеч, не залишає рубців і не викликає ускладнень. Можна видаляти ділянки ураженої тканини будь–якої глибини. До того ж, цей метод видалення має мінімальний відбудовний період (близько місяця).
Найефективнішим є видалення способами монополярной електрокоагуляції і деструкції вуглекислотним лазером, але дані способи вимагають обов'язкової місцевої анестезії.
Один з популярних методів лікування – радіохірургія. Метод заснований на енергії радіохвиль. При його застосуванні спеціальним «радіоскальпелем» акуратно і точно вирізують пошкоджену ділянку, після чого зразок тканини може бути направлений на гістологічне дослідження для уточнення поставленого діагнозу і можливого своєчасного виявлення злоякісної форми пухлини. Радіометод дозволяє швидко і безболісно видаляти кондиломи і не допускати їх повторного розростання.
Досить ефективним, але, в той же час, найбільш болючим є метод традиційного хірургічного видалення скальпелем. Часто він застосовується при онкологічних захворюваннях шийки матки. Післяопераційний період вимагає серйозного щадного режиму.
Після застосування будь-якого методу потрібен якийсь час дотримуватися умов – не піднімати тяжкості, не перегріватися, при операції на статевих органах – тимчасово відмінити статеві контакти. Рекомендується пити багато рідини.
На жаль, жоден із застосовуваних методів не виключає ризик рецидиву. Вірус продовжує зберігатися в прилеглих ділянках шкіри і слизових, тому після видалення папілом поверхню необхідно обробляти противірусними препаратами і одночасно вживати заходів, що підвищують імунітет.