Діарея у дітей. Лікування діареї у грудних дітей
Почастішання стільця більше трьох разів на день, зване діареєю, у дітей трапляється часто. Однак, дана недуга може призвести до тяжких наслідків, аж до летального результату. За даними статистики щорічно гине 5,5 мільйона дітей саме від захворювань, що супроводжуються діареєю.
Особливо серйозна ця проблема у дітей перших трьох років життя. Особливістю діареї у дітей є сезонність, тому найбільш часто вона спостерігається в літній період. Однак це не виключає можливості її виникнення і в інші періоди.
Причини діареї у дітей
Найпоширенішою причиною діареї є інфекція. Потрапляючи в кишечник дитини, бактерії або віруси починають розмножуватися. Вони виділяють токсини, які підвищують вироблення рідини і солей в кишечнику і прискорюють його скорочення. З бактерій найбільш частим збудником є стафілокок, серед вірусів - адено- і ротавіруси. Паразити є не менш рідкісною причиною почастішання стільця у дітей. Відповідна реакція у вигляді діареї може бути на прийом ліків (антибіотики, антацидні препарати, проносні та БАДи).
Якщо даними симптом виявляється відразу після вживання молока, будь то у новонародженого або у дитини старшого віку, це говорить на користь недостатності ферменту лактази. Цей фермент сприяє переварюванню лактози, якої багато в молоці. Додатково до всього, виникають болі по всьому животі, бурчання. Як тільки виключаються молочні продукти з раціону харчування, діарея проходить.
Якщо у дитини з'явилася діарея при додаванні каш до молочного харчування, швидше за все причиною є целіакія. Це захворювання виникає через підвищеної чутливості стінки кишечника до гліадину, компоненту глютену, який міститься в злакових і бобових культурах. При дотриманні безглютенової дієти стан дитини поліпшується.
Тривала діарея
Якщо діарея у дитини триває більше декількох тижнів, значить є хронічне ураження стінки кишечника. Основними захворюваннями з хронічним перебігом є:
1. неспецифічний виразковий коліт;
2. хвороба Крона;
3. хронічне ураження печінки.
Заключний діагноз в даному випадку виставляється тільки після ретельного обстеження.
Важливо! Головною проблемою лікування діареї у дітей є батьки, які вчасно не звертаються до лікаря за консультацією. При купіруванні діареї вони забувають про неї і нікуди не звертаються. А організм дитини набагато слабкіше організму дорослої людини, і одужання відбувається протягом тривалого часу.
Лікування діареї у дітей
Через те, що діти погано переносять втрату рідини, необхідно відразу ж звернутися до лікаря. Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням. А до огляду лікарем потрібно зробити наступне:
1. Відновити втрату рідини і солей.
2. Якщо малюк на грудному вигодовуванні, не варто його припиняти. Адже тільки так йде заповнення втраченої рідини. Якщо використовується штучне вигодовування, то потрібно підібрати спеціальну суміш з «закріплюючим» ефектом.
У дітей старшого віку можна використовувати мінеральну воду без газів. Також широко використовуються регідратаціонних розчини («Регідрон», «Ораліт»). Їх можна купити в аптеці, а можна приготувати такий розчин самостійно: на 1 літр води: 1 столова ложка цукру, 1 чайна ложка кухонної солі і пів чайної ложки харчової соди. Поїти цим розчином потроху кожні 5 хвилин.
3. Адсорбувати токсини в кишечнику ентеросорбентами (Смекта, Ентеросгель, мікросорб).
Важливо! Всі батьки повинні пам'ятати, що визначити причину діареї може тільки лікар. Все, що повинні робити батьки до огляду, це вимірювати температуру тіла дитини, не давати молочних продуктів, фруктів, овочів, солоних і пряних страв, все солодке, включаючи соки, газовані напої, цукерки, морозиво, давати пити вище перераховані розчини, дати препарати , сорбирующего дії.