Гастрит. Механізм виникнення та лікування
Гастрит – повсюдно розповсюджене захворювання шлунка, що складається в запаленні його слизової оболонки (гостра форма) і більш глибоких шарів, що загрожує подальшими ускладненнями у вигляді деградації слизової, втрати функції оновлення клітин і достатнього вироблення шлункового соку. У важких випадках гастрит може призвести до виразкової хвороби і навіть раку шлунка.
Механізм виникнення гастриту
Механізм виникнення гастриту представляється наступним. Цілісність слизової оболонки нашого шлунку порушується внаслідок попадання в шлунок агресивних речовин (кислоти, луги, гострої або солоної їжі), шляхом механічного травмування (вживання грубої їжі і «сухом'ятки»), термічного впливу (прийом дуже гарячої або, навпаки, холодної їжі). Імунна система активно намагається ліквідувати «незаконний» процес, на місці пошкодження розвивається запальна реакція. Іншими причинами гострого гастриту є зараження бактеріями (харчова токсикоінфекція) при прийомі несвіжої їжі, харчова алергія на окремі продукти, реакція на деякі ліки (антибіотики, сульфаніламіди та ін.). Організм реагує на запалення болями в шлунковій області, виникаючими як натщесерце, так і після їжі, нудотою, блювотою, загальною слабкістю, головним болем, розладом стільця.
Хронічний гастрит виникає як результат запущеного або недоліченого гострого гастриту, а також самостійно (наприклад, в результаті атаки бактерією Helicobacterpylori - т.н. гастрит типу В). У разі хронічного гастриту слизова шлунка уражається набагато ширше і глибше, з залученням глибинних шарів, нерідко процес захоплює всю слизову і може мати безліч форм і проявів.
Порушення нормальної вироблення шлункового соку. Збільшена секреція проявляється болями в шлунку, відрижкою з кислим смаком, запорами. Якщо шлункового соку виділяється недостатньо, хворий відчуває постійну нудоту, металевий присмак у роті, втрачає апетит, худне, схильний запорів і проносів.
Залежно від типу гастриту соляної кислоти теж виробляється недостатньо, або, навпаки, з надлишком. При гастриті з підвищеною кислотністю пацієнт відчуває печію, відчуття важкості після їжі, кислу відрижку, болі під ложечкою, які можуть посилюватися натщесерце або вночі. При гастриті зі зниженою виробленням кислоти хворого турбують ранкова нудота, бурчання в шлунку, а в роті - неприємний присмак, знижений апетит, закрепи або проноси.
При хронічному гастриті відбувається поступове розростання сполучної тканини, яка заміщає клітини, здатні виробляти шлунковий сік. Цей процес називається атрофією слизової. Також іноді відбувається «атака» імунною системою власних клітин слизової, в результаті чого виникає аутоімунний гастрит (типу А). У його виникненні важливий спадковий фактор і супутні умови. Також причиною виникнення хронічного гастриту може послужити закид жовчі в шлунок з дванадцятипалої кишки (рефлюкс-гастрит типу С)
Хронічний гастрит може мати періоди ремісії, протягом яких симптоми виражені слабо або майже зовсім не проявляються, і періоди загострень. У гострому періоді хворий відчуває весь комплекс симптомів, характерних для гастриту – дискомфорт у ділянці шлунка, блювоту і нудоту, нерідко відразу після їжі, відрижку, розлади стільця, слабкість і головний біль. Загострення його можуть бути пов'язані з порушенням режиму харчування, а також носити сезонний характер.
Лікування хронічного типу гастриту
Лікування хронічного типу гастриту спрямоване на усунення інфекції та інших провокуючих чинників, стимулювання відновлення слизової оболонки, а також на профілактику нових загострень. Ефективним засобом лікування та профілактики багатьох широко розповсюджених захворювань у тому числі і гастриту є апарат АЛМАГ-01. Таким чином, лікування полягає в прийомі певних медикаментів, дотриманні дієти і підтримці правильного способу життя і харчування (відмову від куріння і спиртного, уникнення стресових ситуацій, також здатних спровокувати процес).
Лікарське лікування полягає в прийомі антибіотиків, засобів, що знижують кислотність шлункового соку, антацидів, що володіють заспокійливим і обволікаючим дією. За допомогою гормональних препаратів знижують секрецію соляної кислоти і пригнічують імунітет у разі аутоімунного гастриту.