Анемія при вагітності
Анемія є досить поширеним ускладненням при вагітності. Виникає вона через дефіцит заліза. У хворих жінок спостерігається зниження рівня гемоглобіну в крові, відповідно зменшується і кількість червоних формених тілець – еритроцитів.
Вагітність – складний процес, під час якого змінюється режим роботи практично всіх систем органів.
Зміни спостерігаються також і в роботі серцево – судинної системи. Справа в тому, що материнському організму потрібно постачати плід необхідними речовинами і киснем, а також приготуватися до втрати крові при пологах. Тому обсяг крові збільшується і до кінця вагітності зростає майже на 30%.
Місцем появи еритроцитів є кістковий мозок. Практично з перших же днів розвитку плода організм жінки починає виділяти велику кількість гормону еритропоетину, який впливає на розвиток нових еритроцитів. На синтез еритроцитів також можуть впливати гормони плаценти: плацентарний лактоген і хоріальний гонадотропін. Утворення нових еритроцитів і синтез гемоглобіну може відбуватися в організмі вагітної жінки тільки при наявності необхідної кількості заліза, фолієвої кислоти і вітаміну С. Нормальний рівень гемоглобіну при вагітності – 110 – 114 г / л.
На 19 день вагітності у плода починаються власні процеси утворення крові. Всі основні компоненти для кровотворення він бере з крові матері. Так, наприклад, для нормального розвитку йому потрібно велика кількість гемоглобіну і заліза. Залізо материнської крові спочатку потрапляє в плаценту, де перетворюється в ферритин. Цю форму заліза малюк і використовує, причому половина йде на синтез гемоглобіну, а інша частина відкладається в печінці. У цей період рівень гемоглобіну в крові жінки різко падає, але цього не варто лякатися.
Вважається, що до кінця вагітності та чи інша ступінь анемії розвивається у кожної жінки. Це явище можна пояснити тим, що залізо потрібно для вироблення плодом власних еритроцитів, для нормального розвитку плаценти, а також для створення запасу крові в м'язах матки.
Діагноз анемія
Діагноз анемія означає, що кров не може в достатній кількості насичувати киснем організм. Через це виникає постійна втома, швидка стомлюваність, сухість шкіри і волосся. Одночасно з цим іноді виникає і патології у розвитку плоду, як, наприклад, внутрішньоутробна гіпоксія. Іноді анемія може бути пов'язана з порушенням обміну заліза в організмі жінки.
Але є й інші, не такі природні причини анемії. Вона виникає при неповноцінному харчуванні, сильному токсикозі на перших місяцях вагітності, захворюваннях травної системи або ж при хронічних інфекційних захворюваннях. Часто анемією хворіють жінки, які часто вагітніють або одночасно виношують кілька плодів. При тривалому годуванні груддю також спостерігається дефіцит заліза.
У вагітних із залізодефіцитною анемією спостерігається слабкість, прискорене серцебиття, задишка, сухість і ламкість нігтів і волосся, запаморочення. У таких випадках спостерігаються сильні токсикози, підвищується ризик передчасної вагітності. Дефіцит заліза може спровокувати ускладнення у розвитку плоду, тому вагітні з анемією часто потребують лікування.
Основою для лікування є застосування залізовмісних препаратів і правильне збалансоване харчування. Їжа повинна бути поживною і містити велику кількість білків. У раціон просто необхідно включити яловичину, печінку, сою, квасолю, яблука, гранати, морква, курагу, гречану кашу. Що ж до медикаментів, то про це потрібно радитися з лікарем. На сьогоднішній день є безліч препаратів, які в основі своїй містять залізо і необхідні для кровотворення речовини.