Кіста шийки матки. Видалення кісти шийки матки
На сьогоднішній день тема жіночого здоров'я досить актуальна, не дивлячись на те, що медицина зробила крок вперед. За статистикою близько 50% жінок різних вікових категорій мають хвороби жіночої статевої сфери. В останні роки відзначається зростання кількості захворювань шийки матки у представниць прекрасної статі, критичний вік – від 15 до 25 років.
Виявлено, що головна причина жіночих смертей у світі – це онкологічні захворювання шийки матки. У разі ранньої діагностики захворювання шийки матки, ймовірність повного одужання значно зростає. Питання в тому, що жінки забувають регулярно відвідувати гінеколога. Тільки систематичне спостереження у гінеколога може виявити захворювання на ранній стадії і зробити необхідні кроки.
Кіста шийки матки – не рідко виявляється при огляді у гінеколога. Кіста шийки матки, її ще називають «наботова кіста» – це утворення круглої форми, частіше білого кольору, розміром приблизно 2 міліметри, порожнина кісти містить слизовий секрет.
Причини виникнення кісти шийки матки
У шийці матки відбувається заповнення проток залоз плоским епітелієм і виникає неправильний відтік слизового секрету залоз, що веде до їх заповнення, збільшення, тобто появи кісти шийки матки.
Отже, причина кісти – запалення на шийці матки і в шийному каналі в результаті пошкоджень та занесення інфекцій під час діагностичного вискоблювання, пологів, абортів, також до причин належать гормональні збої в організмі. Такі запальні процеси, як кольпіт, сальпінгіт, ендометрит виникають внаслідок накопичення в шийці матки інфекції. Це означає, що «наботова кіста» заслуговує уваги і лікування.
Симптоми кісти шийки матки
Як правило, у такого захворювання, як кіста шийки матки немає вираженої симптоматики. Захворювання протікає безсимптомно. Жінка, у якої присутня «наботова кіста» не відчуває дискомфорту. Проявляється кіста при стандартному гінекологічному огляді за допомогою гінекологічного дзеркала або кольпоскопії.
Лікування кісти шийки матки
Кіста шийки матки добре розпізнається при ультразвуковому дослідженні. В основному кісти знаходяться на поверхні, тому їх видалення ніякого негативного результату не несе для подальшого зачаття і вагітності. Перед тим як пройти лікування, пацієнтці потрібно здати аналізи на приховані урогенітальні інфекції. Після взяття мазків на інфекції проводиться мікроскопічний огляд шийки матки з метою виявлення саме кісти, а не більш сильних патологій.
Медикаментозним шляхом кіста не лікується, її необхідно відкрити і видалити. Процедура досить проста, проводиться амбулаторним шляхом, під місцевою анестезією і добре переноситься хворими. У разі невтручання кіста буде рости, і доставляти біль і дискомфорт при статевому акті. Також застосовують лазерні методи лікування, даний спосіб високорезультативний і безболісний. Проводити лазерне лікування краще після проходження менструацій – на другому тижні. Після лікування необхідний огляд гінеколога приблизно через місяць.
Ще один спосіб видалення кісти – це прокол стрижня кісти і потім усунення вмісту – секрету, далі проводиться обробка спеціальним розчином. Широко використовується медикаментозне лікування в поєднанні з фізіотерапевтичними заходами.
Видалення кісти шийки матки
Діагностувавши кісту, гінеколог запропонує її видалити, так як при медикаментозному лікуванні ефекту не буде. Явної загрози кіста не завдає організму, але в її порожнині може дозріти гнійний інфільтрат, який легко може спровокувати запальні процеси. Вони ж, у свою чергу, призводять до безпліддя або позаматкової вагітності. Перед видаленням кісти необхідно пройти колькоскопи, тобто переконатися, що це дійсно кіста, а не іншу освіту. Потім, щоб уникнути рецидиву, пройти кілька додаткових досліджень, а саме здати цитологічний аналіз, аналіз на приховані інфекції: неспецифічні і урогенітальні. Якщо всі аналізи в нормі, можна приступити до видалення кісти. Дана операція не вимагає госпіталізації. Її проводять у будь–який зручний день, винятком є три дні до менструацій і безпосередньо дні під час менструацій. Суть полягає в тому, щоб розкрити капсули кісти і видалити накопичилася рідина. Відомо кілька методів видалення кісти: лазерна деструкція, кріотерапія, хімічне припікання, електроокуляція і радіохвильової метод.
На сьогоднішній день, з причини безболісності і найбільшої безпеки, віддають перевагу радіохвильовому методу. Процес видалення починається з проколу кісти і видалення в'язкої рідини. Далі високочастотної радіохвилею обробляють безпосередньо ложе кісти. Вона призупинить кровотечу і знезаразить поверхню. При такому методі видалення не утворюються рубці, а процес загоєння проходить швидше і без наслідків. Після операції можна сміливо вирушати додому. Протягом наступних двох днів можлива ниючий біль у нижній частині живота, іноді супроводжуватися невеликими виділеннями жовтого кольору. Через 1 – 1,5 місяця необхідно пройти повторний огляд, щоб уникнути ускладнень. Даний спосіб дозволений навіть для родили жінок.
При регулярному відвідуванні гінеколога, можна буде вчасно виявити загрозу і усунути її до появи можливих ускладнень. Кісти самостійно не розсмоктуються, але вони можуть деформувати шийку матки і стати однією з причин безпліддя.