Сайт про медицину

Цистит у жінок

Циститом у жінок в медицині прийнято називати запальний процес слизової сечового міхура, який може супроводжуватися запаленням сечівника - уретрит.
Жінки частіше за чоловіків хворіють на цистит, так як їх сечовипускальний канал значно менше, ніж у чоловіків. Тому бактеріям легко туди проникнути. Чоловіки ж страждають циститом тільки на тлі загострення хронічного простатиту.

Для виникнення циститу необхідне поєднання декількох чинників: проникнення інфекції (висхідним шляхом з сечівника), порушення спорожнення сечового міхура і ослаблення захисних сил організму. Провокуючими факторами є переохолодження, запалення статевих органів, ГРЗ, камені і пісок у нирках і сечовому міхурі, надмірне вживання гострої їжі, алкогольних напоїв, занадто тісний одяг, вагітність, пологи, променева терапія пухлин органів тазу, літній вік. Порушення відтоку сечі з сечового міхура сприяють запор, збільшення передміхурової залози, вагітність, аномалії розвитку сечовипускального каналу.

Цистит у жінок може бути викликаний алергією, токсинами, каменями в сечовому міхурі. Основним збудником захворювання вважаються бактерії, іноді грибок або віруси. Бактерії-збудники циститу «селяться» в промежині, на руках і предметах, що використовуються в побуті. До патологічних бактеріям відносять спірохету, синьогнійну паличку, гарднерели, мікоплазму.

Симптоми циститу у жінок

У список симптомів циститу входить:
♦ частіших позиви до сечовипускання
♦ нездужання, підвищена температура,
♦ іноді нетримання сечі.

Малий таз і область за лобком стають болючими. Біль носить тупий і ниючий характер. Якщо до циститу приєднався уретрит, то неминуче печіння і свербіж, різі. Сеча каламутніє, в ній з'являються слиз і кров. Симптоми можуть зникнути, але якщо слизова не відновилася повністю, то мікроби заново викликають захворювання - рецидив циститу. Цистит протягом двох місяців може перейти в хронічну форму, при якій симптоми не так яскраво виражені і не так помітні. Хронічний цистит веде до того, що запалена стінка сечового міхура видозмінюється в сполучну тканину, відбувається її потовщення, і відповідно зменшується розмір сечового міхура. У гіршому випадку сечовий міхур не здатний накопичувати сечу. Тут допомогти зможе тільки хірургія і пластика.

Діагностика циститу

Діагностувати цистит у жінки зазвичай не складно. У першу чергу, приймається до уваги симптоматика захворювання, а саме: больові відчуття під час наповнення сечового міхура, під час його спорожнення, домішка гною і крові в сечі (піурія і гематурія). Далі виробляється комплексне лабораторне дослідження загального аналізу сечі, посів (бактеріальне дослідження) порції сечі середнього обсягу, дослідження загального аналізу крові.

В останню чергу проводиться інструментальне дослідження стану сечового міхура. При гострому циститі цистоскопія протипоказана. Для того щоб діагностувати цистит у жінки, також необхідно обстежити і її статеві органи. З цієї причини в плановий огляд входить дослідження мікрофлори в піхві та аналізу на наявність статевих інфекцій. Для виключення присутності супутніх захворювань проводиться ультразвукове дослідження сечостатевої системи.

Лікування циститу у жінок

Самолікування при циститі у жінок категорично не рекомендується. Призначати необхідні препарати, підходящу дозування і оптимальну тривалість терапії повинен тільки лікар. При цьому він грунтується на результати дослідження аналізів. У разі, коли своєчасно призначено лікування циститу у жінки, при цьому застосовуються ефективні препарати, слизова оболонка сечового міхура відновлюється і одужання відбувається досить швидко. Варто відзначити, що сприятливий результат захворювання може наступити тільки тоді, коли діагностика циститу проводилася фахівцем, а для його терапії застосовувалися препарати не тільки з знеболюючою дією, а й з протизапальною і відновним ефектом. Це дозволяє запобігти переходу циститу в хронічну форму, тому не слід затягувати з відвідуванням доктора при виникненні перших симптомів захворювання. Відкладати антибактеріальну терапію при гострому циститі нерозумно.

Головною запорукою ефективного лікування циститу у жінок є процес позбавлення від хвороботворних мікроорганізмів, здатних викликати процеси запального характеру в сечостатевих органах.

У разі відсутності позитивного ефекту від застосування антибіотиків протягом трьох діб, курс лікування потрібно продовжити. Існує можливість замінити застосовуваний у лікуванні антибіотик на подібний препарат, до якого бактерії більш чутливі. Визначити відповідні ліки в кожному конкретному випадку допоможе бактеріологічне дослідження аналізу сечі. Поки проводяться дослідження, не варто очікувати результатів, а потрібно починати лікування, і якомога раніше. Якщо відкласти прийом антибіотиків, хвора жінка буде відчувати додаткові незручності. Як тільки нітрати, що свідчать про інфікування, в сечі виявлено, необхідно почати вживання необхідних препаратів.

Для поліпшення загального стану жінки, у якої присутній цистит, необхідно приймати всередину рідину у великій кількості. Бажано пити відвари, приготовані з лікувальних рослин - звіробою, календули, ромашки.

Профілактика циститу у жінок

Запобігти розвитку циститу в жіночому організмі допоможуть наступні правила:
♦ слід неухильно дотримувати особисту гігієну;
♦ слід уникати переохолоджень;
♦ необхідно вживати велику кількість води і свіжих соків, особливо журавлинного морсу;
♦ потрібно вчасно спорожняти сечовий міхур, запобігаючи його надмірне наповнення;
♦ не варто носити протягом тривалого часу щільне облягає область таза білизну і одяг (це може порушити процес кровообігу);
♦ потрібно в необхідних кількостях регулярно вживати свіжі фрукти і овочі для запобігання запорів;
♦ для інтимної гігієни рекомендується використання мила з нейтральним балансом кислот і луги;
♦ необхідно виробляти спорожнення сечового міхура відразу ж після сексуального контакту;
♦ під час менструацій слід міняти прокладки якомога частіше.

Чи можна займатися сексом при циститі?

Статеві контакти під час гострого циститу небажані, оскільки вони сприяють посиленню прояви симптоматики захворювання і можуть спровокувати виникнення гострого пієлонефриту. Також можливе загострення гінекологічного захворювання, якщо таке з'явилося причиною виникнення циститу.

Чи можна приймати гарячу ванну при циститі?

При циститі жінкам можна приймати ванну, але вода повинна бути прохолодною. Прийняття лікувальних ванн навіть допоможе швидше позбутися захворювання, але, призначати їх повинен лікар.

Чи можна заразитися циститом?

Цистит не передається під час сексу. Іноді зустрічається явище під назвою «дефлораціонний цистит» (цистит медового місяця). Виникає він при першому статевому контакті у дівчини при розриві дівочої пліви. Природна флора піхви до цього моменту містила тільки кисломолочні бактерії, а після - доповнюється впливом ззовні. У цей час хвороботворна мікрофлора проникає в сечівник і піхву, що і викликає цистит. При цьому, рідко хто відмовляється під час медового місяця від сексуального життя, але, захворювання продовжує розвиватися і прогресувати.
Найчастіше виникнення циститу пов'язують з інфекціями сечостатевої системи, такими, як: трихомонада, молочниця, хламідія, уреаплазма, екоплазма, кандида, герпес. Але їх вплив на розвиток захворювання не доведене повністю.

Чи можна завагітніти при циститі?

Цистит не є перешкодою для зачаття дитини. Але, варто задуматися про те, чи потрібно прагнути до вагітності при циститі. Для того щоб з'явився здорова дитина, здоров'я майбутньої мами має бути відмінною. У разі виявлення циститу, його краще вилікувати перед планованим зачаттям. Терапія циститу увазі застосування сильно діючих антибіотиків, які можуть нашкодити ще не народженого малюка. Тому варто відкласти вагітність до повного одужання.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2