Аденоїди у дорослих. Лікування – хірургічна операція
Аденоїди - утворення лімфоїдної тканини в носоглотці, що розрослися, закривають її просвіт і заважають нормальному надходженню повітря. Невилікувані аденоїди стають причиною численних захворювань ЛОР–органів і дуже ускладнюють життя пацієнтам.
Раніше аденоїди вважалися виключно дитячим захворюванням, бо виявлялися у дітей від року до 14–15 років.
Пов'язано це було з обмеженим набором засобів діагностики і з різницею в будові носоглотки у дітей і дорослих. Аденоїди у дорослих розташовуються в місцях, практично недоступних для звичайного огляду. Виявляти їх стало можливим тільки з появою методів ендоскопічного дослідження, коли лікар оглядає носоглотку за допомогою трубки – ендоскопа, що вводиться через ніс. Таке дослідження проводиться зі знеболенням і дозволяє бачити детальну картину захворювання. З'ясувалося, що близько третини дорослих людей мають аденоїди. Часто це люди, які перенесли в дитинстві операцію з видалення аденоїдів, які з якихось причин дали рецидив. Також у групі ризику люди, які страждають на алергію і мають спадкову схильнісь до аденоїдів.
Доросла людина, котра має аденоїди, змушена постійно дихати ротом, що саме по собі некрасиво. Крім того, це загрожує нескінченними застудами, адже холодне повітря, що вдихається ротом, не встигає зігріватися в носоглотці і це призводить до різкого охолодження слизової. Такі люди, крім того, страждають на знижений слух, тому що утворення аденоїдних тканин закриває слуховий прохід. Ночами їх мучить хропіння і короткочасні зупинки дихання (апное).
Причини появи аденоїдів
Причиною появи аденоїдів у дорослої людини може стати хронічний нежить, коли в тканинах носоглоточної мигдалини не згасає запальний процес. Імунна система реагує розростанням захисної лімфоїдної тканини. Тому пацієнтам, що мають хронічний нежить, у тому числі й алергічного характеру, слід обстежитися на наявність аденоїдів.
Діагностика. Ендоскопічне дослідження
При обстеженні потрібно, насамперед, провести ендоскопічне дослідження носоглотки. У разі виявлення будь-яких новоутворень дорослому, на відміну від дитини, необхідно зробити біопсію (дослідження невеликого шматочка тканини), щоб переконатися в його аденоїдному походженні. Лікування аденоїдів консервативним шляхом малоймовірне, хоча є думка, що на ранніх стадіях хвороби можуть допомогти народні засоби. Але все ж найбільш надійним засобом позбутися аденоїдів є хірургічна операція з їх видалення.
Хірургічна операція по видаленню аденоїдів
Раніше такі операції робили без знеболення або під місцевою анестезією. Тому багато тих пацієнтів, які перенесли таку операцію в дитинстві, зберегли про неї не найкращі спогади. Але в наш час в більшості клінік операції роблять під загальним наркозом з візуальним контролем її перебігу за допомогою спеціальних інструментів. Саму операцію проводять маленьким лезом, яке тоненькою трубочкою вводиться в носоглотку через рот або через ніс пацієнта.
Після операції дорослі пацієнти, на відміну від дітей, повинні затриматися в клініці на 2–3 дні для лікарського контролю стану (дітей можуть виписати вже через кілька годин). Справа в тому, що організм дорослої людини вже частково зношений, процеси загоєння і регенерації тканин протікають повільніше, ніж у дитячому віці.
Після операції 2 –4 тижні слід утримуватися від фізичного навантаження, уникати перегрівання (скасувати відвідування солярію, лазні, не приймати гарячий душ). Харчуватися слід м'якою і напіврідкою їжею, уникати грубої і сухої їжі для того, аби уникнути кровотечі. Також у разі незначного підвищення температури (зазвичай, не вище 38 градусів) не слід приймати аспірин і його аналоги. Для прискорення загоєння ранки лікар може призначити краплі в ніс, що мають судинозвужувальну та підсушувальну дію.