Тонзиліт у дітей. Симптоми і лікування тонзиліту у дітей
Про таке захворювання, як тонзиліт у дітей, мабуть, чули всі, але не кожен знає, як, же воно проявляється і чим відрізняється від інших хвороб горла.
Це захворювання може вражати як дорослих людей, так і дітей самого різного віку.
Тонзиліт в дітей - не що інше, як запалення мигдалин, які називають ще гландами. Всім відома ангіна якраз і є загостренням тонзиліту.
Про причини тонзиліту у дітей
Головною причиною тонзиліту у дітей можна назвати часто повторювані ангіни, якими вони часто хворіють, причому, не вилікувані до кінця. Іноді причиною тонзиліту можуть стати різні інфекції. Загострення хронічного тонзиліту у дітей найчастіше викликається стрептококами. Часто до цього зараженню приєднуються стафілококи і пневмококи. Розвиток хронічного тонзиліту у дітей може початися через неправильне носового дихання, яке буває при викривленою перегородці носа, а також аденоїдах. Зуби, які уражені карієсом, також служать причиною для розвитку тонзиліту у дитини в хронічній формі. Не останню роль у розвитку цієї хвороби відіграє спадковість по цьому захворюванню і слабка імунна система дитини.
Симптоми тонзиліту у дитини
При хронічному тонзиліті мигдалини у дитини збільшені. Будь уважна мама помітить на мигдалинах дитини дрібні отвори з гноєм. У дитини температура при цьому захворюванні зазвичай не піднімається вище 37 градусів. Малюк стає млявим, примхливим, погано їсть. При промацуванні лімфовузлів під підборіддям, відчувається їх деяке ущільнення.
Коли хронічний тонзиліт переходить у гостру форму, у дитини підвищується температура, він скаржиться на сильний біль при ковтанні. Мигдалини стають набряклими і червоними, гнійні вогнища на них збільшуються. Лімфатичні вузли під щелепою при натисканні дуже болять.
Кожна мама повинна знати, що остаточний діагноз з приводу такого захворювання може поставити тільки лікар - фахівець з хвороб горла. Взявши мазок з мигдаликів, він визначить, які мікроорганізми стали причиною цього захворювання у дитини і підбере відповідне лікування.
Лікування хронічного тонзиліту у дітей
У період, коли загострень немає, необхідно не рідше 2-3 разів на рік проводити терапію, яка запобігає загострення хвороби. Загальна терапія передбачає прийом протиалергічних засобів, полівітамінів і ліків, що підвищують імунітет дитини.
При місцевих процедурах в умовах лікарні роблять масаж мигдалин, а також промивання вогнищ в мигдалинах і полоскання горла препаратами, згубними для бактерій. Іноді застосовується вакцинація ослабленими бактеріями. З фізіотерапевтичних процедур ефективними є: ультрафіолетове опромінення мигдаликів, високочастотне опромінення.
Якщо після проведеного лікування у дитини протягом п'яти років не було загострень, то тонзиліт вважають вилікуваним. Якщо ж лікування не дає результатів і дитина дуже часто хворіє на ангіну у важкій формі, то проводять хірургічне видалення мигдалин, хоча останнім часом це роблять все рідше.
Лікування в період загострення тонзиліту
У такий період дитині потрібен постільний режим. Прийом великої кількості рідини у вигляді відварів трав, чаю, соків, дуже корисний для дитини. Якщо при лікуванні антибіотиками пеніцилінової групи результату немає, то, можливо, загострення було викликане вірусом, хламідіями, або найпростішими. У такому випадку, після мазка з мигдалин лікар може призначити інші антибіотики, що діють на ці збудники.
Лікування хронічного тонзиліту у дітей народними засобами
У період, коли загострень тонзиліту ні, добре допомагають перевірені часом народні рецепти.
Взяти 2 столові ложки соку червоного буряка, додати чверть склянки кефіру, одну чайну ложку сиропу з шипшини і сік половинки лимона. Усе гарненько перемішати. Приймати таку суміш треба один раз в день. Скажіть дитині, щоб пив повільно, затримуючи напій у роті. Таке лікування можна проводити два рази на рік курсами по 10 днів.
25 зубків часнику розтерти з соком трьох лимонів. Цю суміш залити одним літром холодної води і поставити в холодильник на одну добу. Проціджений рідина розлити в темні пляшки. Приймати по 50 мл до прийому їжі один раз на день. Курс лікування -2 тижні. Так робити 2 рази на рік.
Трав'яні збори для полоскання при тонзиліті
Полоскання горла знижує частоту виникнення загострень у дитини при тонзиліті
Треба взяти одну столову ложку висушених коренів аїру і настояти в 0,5 літра холодної води 4:00. Потім настій прокип'ятити 15 хвилин і теплим відваром полоскати горло.
Кореневища перстачу прямостоячого в кількості 1 столової ложки також настояти в 0,5 літрі холодної води 5:00, а потім кип'ятити 15 хвилин. Теплий відвар застосовують для полоскання горла дитини.
Взяти по 2 столові ложки сухого листя мати-й-мачехі, малини, шавлії і залити в термосі 0, 5 літра окропу. Через годину, відвар проціджують і застосовують для полоскання горла.
Дуже корисно застосовувати для полоскання горла дитини при тонзиліті відвар трави чистотілу (1 столова ложка на одну склянку води). Для полоскання горла необхідний свіжоприготований відвар.
Профілактика тонзиліту у дітей
Важливе місце у профілактиці тонзиліту у дітей має загартовування, а також введення в раціон харчування великої кількості корисних овочів, фруктів і ягід, а також вітамінів.