Запори у дорослих. Причини і лікування закрепів у дорослих
Перш ніж розглянути проблеми пов’язані з виникненням закрепів, необхідно знати фізіологію акту дефекації, а потім вже робити висновки про причини і засобах їх усунення.
Причини запорів
Наш травний тракт складається з ротової порожнини, де подрібнюється їжа, стравоходу, шлунка, 12 палої кишки, тонкого і товстого кишечника, а також прямої кишки і анального отвору.
Для чого ми про це говоримо, справа в тому, що акт дефекації залежить від усіх відділів травного тракту, але ми розглянемо тільки останню функцію, коли з харчової грудки утворюються калові маси. Після потрапляння харчової грудки в тонкий кишечник, відбувається його посилена перистальтика, тобто рух харчової грудки по кишечнику, при якому відбувається розкладання їжі на певні елементи і всмоктування їх через стінки тонкого кишечника в кров. Після цього харчова грудка переходить в товстий кишечник, де з нього всмоктується вся рідина і відбувається переробка цих мас мікробами, що і дає можливість утворитися калових мас, а потім вони виходять через анальний отвір назовні.
У тому випадку, коли людина не може від них звільнитися настає запор, що патологічно діє на весь організм, тому що в цей момент може відбуватися зворотне всмоктування канцерогенних речовин у кров, що негативно позначається на самопочутті людини.
Як тільки калові маси потрапляють у пряму кишку, починається сигналізація головному можу про її заповнення і потім мозок дає сигнал до звільнення прямої кишки весь процес акту дефекації відбувається при розслабленні кругової м’язи анального отвору, роботі м’язів черевного преса і м’язів нижнього відділу кишечника скорочуються і виштовхують калові мас назовні. Такий процес повинен проходити без будь то затримок при чому регулярно і не повинен доставляти людині якихось проблем.
У тому випадку, коли цей процес утруднений, то починаються запори і основними причинами появи, перша, і мабуть основна, це недостатня кількість надходження в організм клітковини і води, особливо в літньому віці, коли людина веде малорухливий спосіб життя, що зменшує процес перистальтики, млявість всієї роботи кишечника і як наслідок починають розвиватися запори.
Але це не єдина причина запорів, вони можуть наступити при прийомі протипаркінсонічних, антіхолінергіческіх препаратів, а також при вживанні нестероїдних протизапальних засобів, наркотичних речовин, антидепресантів, і трициклічних антигістамінних препаратів.
Можуть розвиватися запори при пониженої функції щитовидної залози і при цукровому діабеті, а іноді вони виникають при метаболічних порушеннях, коли в організмі починають переважати кальцій над рівнем калію. У літніх людей часто починає розвиватися розсіяний склероз, хвороба Паркінсона, ураження спинного мозку та інші неврологічні захворювання, які також сприяють розвитку запорів, сюди можна віднести і психічні розлади викликають тривожні стани і депресію.
Безумовно, можуть впливати на нормальний акт дефекації і захворювання самого кишечника, у вигляді пухлин, а також розлад з боку самої прямої кишки. Запори можуть викликати болі в прямій кишці, коли починають заповнюватися гемороїдальні вузли, при цьому лопаються кровоносні судини і людина може втратити багато крові. Також при запорах може початися різка втрата ваги, здуття живота, блювоти, тому необхідно вживати всіх заходів для нормалізації стільця.
Лікування закрепів у дорослих
Основними умовами для лікування закрепів, це усунення причин, які їх викликали, в тому випадку, наприклад, якщо людина вживає наркотичні речовини або інші препарати, які діють як холиномиметики, тобто пригнічують роботу травного тракту, в цьому випадку допомогти буде практично неможливо.
Дієта при запорах у дорослих
Після того як людина поміняє спосіб життя, він повинен приймати в їжу продукти містять клітковину, яка складається з комплексу вуглеводів і її містять яблука, хліб грубого помелу, стебла і листя рослин, насіння, горіхи та інші фрукти і овочі.
Запори усуваються клітковиною у зв’язку з тим, що вона не перетравлюється в шлунково-кишковому тракті і при цьому містить дуже мало калорій, вона робить калові маси більш об’ємними і м’якими, що дає можливість вільно виходити їм з товстого кишечника.
При запорах слід робити фізичні вправи, щоб поліпшити перистальтику кишечника і дати просунутися швидше харчової грудки по кишечнику, що усуне запори. Кожна людина, особливо в літньому віці, повинна випивати в день не менше двох літрів рідини, тоді всмоктування в тонкому і особливо в товстому кишечнику не дасть можливості утворення густих калових мас. Також людина повинна ходити в туалет в один і той же час і при цьому у нього будуть вироблятися рефлекторні позиви до акту дефекації і в тому випадку, коли їх немає, треба ходити в туалет і тим самим ви виробите певний рефлекс до щоденних звільненням кишечника від калу.
Народне лікування запорів
В даний час існує багато препаратів, які допомагають нормалізувати стілець у дорослих. Це лактуза, сорбітол, поліетиленгліколь, а також мінеральні проносні такі, як магнію нітрат і магнію гідроокис. Але крім цих препаратів можна лікувати запор народними засобами. Можна приймати препарати рослинного походження, які стимулюють кишечник, це рицина або отримане з неї касторове масло, плоди жостеру, лист сени, кора жостеру. При запорах дорослим можна ставити клізми і свічки, але це дає швидке полегшення, але не усуває причину виникнення хронічних закрепів.
У народній медицині застосовують при запорах такі рецепти, по-перше чудово допомагає квасоля, змішана з невеликою кількістю тертої моркви, брюссельської капусти та брокколі, все це змішати і поставити на повільний вогонь на 15 хвилин, потім всі ці овочі з’їсти, прекрасний засіб при запорах. Можна сжаріть кекс з висівок або приготувати житні Кріпс, вони викличуть посилену перистальтику кишечника, і людина позбавиться від закрепів.
Одним словом, запор це занадто серйозна хвороба, щоб на неї не звертати увагу, запори викликають самоотруєння організму і все може закінчитися навіть раковими пухлинами, стережіться запорів і не допускайте їх.