Кіста підшлункової залози
Цей невеликий орган, званий підшлункової залозою - один з головних органів нашого організму, чия функція шалено важлива для багатьох процесів. Вона виступає в ролі залози внутрішньої секреції, виділяючи інсулін, що знижує цукор у крові, і зовнішньої секреції - утворює підшлунковий травний сік, що містить ферменти для розщеплення білків, жирів і вуглеводів. Відтік соку здійснюється по протоках залози в дванадцятипалу кишку. Якщо на шляху виникає яка-або перешкода відтоку, розвивається кіста підшлункової залози.
Кіста підшлункової залози – інкапсульоване скупчення рідини в підшлунковій залозі при порушенні відтоку від неї підшлункового соку. Найчастіше кіста (кісти) досягає великих розмірів і виходить за межі тканин залози.
Немає прямої залежності від статі, раси, соціального стану за частотою утворення цих кіст. Середній вік хворих дорівнює 25 - 55 років.
Існує класифікація кіст за місцем їх утворення: в головці, середній частині (вона ж тіло) і в хвості підшлункової залози. За обсягом вони бувають самі різні: від розміру горошини до футбольного м'яча, і вміщають немислиму кількість рідини-2 і більше літрів. Так само вони бувають поодинокі і множинні. Іноді, при діагностиці, підшлункова виглядає нашпигованою великою кількістю маленьких кіст.
Причини кісти підшлункової залози
З'являються кісти підшлункової залози внаслідок раніше перенесених гострих і хронічних захворювань її (панкреатитів), вроджених дефектів розвитку підшлункової залози, муковісцидоз. Сприятливим чинником до їх розвитку служить алкоголізм, травми, погрішності в дієті (вживання у великих кількостях жирної смаженої їжі).
Симптоми і діагностика кісти підшлункової залози
Прояви хвороби полягає в появі болі різної інтенсивності в лівому або правому підребер'ї, часто біль оперізує, розлита. Її можна відчувати в області пупка, під лопаткою, вона віддає в ліву руку, ліве плече. Тяжкість больового синдрому залежить від того, чи почалися ускладнення, при виникненні яких характер болю стає нестерпним. Крім того, що кіста може прорватися в черевну порожнину, вона своїми розмірами здавлює найближчі структури (судини, жовчовивідний протока, вихід з шлунку), чим створює умови для погіршення стану хворої людини.
Кіста так само може і перешкодити нормальному відтоку з самої підшлункової залози, що викличе застій панкреатичного соку, виникне гострий панкреатит.
При приєднанні інфекції до кісти відбувається її запальне нагноєння, утворюється абсцес. Тканини підшлункової залози розплавляються, і гнійний вміст може потрапити в черевну порожнину, що призведе до шоку, перитоніту і можливого летального результату. Золотим стандартом діагностики кісти підшлункової залози є УЗД дослідження черевної порожнини, проводять КТ, МРТ дослідження, визначають лабораторні показники крові.
Лікування кісти підшлункової залози
Лікування кісти починають при постійних скаргах на болі, порушення травлення, при розмірах кісти більше 3 сантиметрів. Якщо вона менше і занепокоєнь не виникає, за такою людиною просто планово спостерігає лікар, проводить УЗД дослідження один раз на рік. Хірургічний підхід до лікування кісти полягає в розтині кісти, її дренуванні, утворення анастомозу з тонким кишечником (цістоентеростомія). Іноді кісту видаляють з видаленням частини підшлункової залози, коли точну межу визначити не вдається. Самим досконалим методом є лапароскопічна операція, так як вона завдає мінімум незручностей пацієнтові, є малоінвазивної, з мінімальними ускладненнями. Кісту так само розкривають і дренують, але черевна стінка залишається без швів або вони мінімальні. Для цього потрібен досвідчений лікар хірург, що спеціалізується на таких операціях.
Без лікування кіста найчастіше призведе до небезпечних ускладнень, так що не варто зволікати, витрачати час даремно. Здоров'я людини тільки в його руках!