Сайт про медицину

Бронхіальна астма у дітей

Багато хто стикається з проблемою недостатності імунної системи у дитини. Це пов'язано зі значним погіршенням екології та активним ростом числа респіраторних інфекційних захворювань. Через це все більш частими серед малюків стають захворювання алергічного характеру, включаючи бронхіальну астму.

В основі бронхіальної астми лежить запалення дихальних шляхів, викликане алергічною реакцією, яке призводить до того, що розвивається гострий спазм бронхів і посилюється секреція слизу. Подібні зміни і викликають порушення природної прохідності бронхів – бронхіальну обструкцію. Астму розділяють на атопічну (алергічну) і неатопічну (неалергічна), виходячи з форми.

Атопічна форма астми – це коли кожен напад задухи спровокований різноманітними алергенами: домашнім пилом, її компонентами, книжкової пилом, пилком рослин, дерев, трав, шерстю тварин, їжею. У малюків найчастіше переважає саме ця форма астми – її виявляють у 90% дітей, що мають дане захворювання. Неатопічна форма може проявитися лише при підвищеній чутливості до алергенів інфекційного характеру.

Перебіг хвороби залежно від серйозності та частоти нападів обструкції, а також необхідності застосування протиастмічних препаратів можна поділити на легке, середнє, важке. Розвиток астми як алергічної хвороби багато в чому визначається і впливом спадкових факторів. 60% малюків з цим діагнозом мають рідних, які страждають від алергії. Для того щоб сформувалася саме астма, крім генетичного фактора потрібно несприятливий вплив екології.

Напади астми характеризуються тим, що виникає частий кашель, який спочатку сухий, а після починає супроводжуватися відкашлюванням мокротиння. У здорового малюка тривалість видиху дорівнює вдиху, а при нападах астми тривалість видиху в два рази більше вдиху. Гучне і свистяче дихання супроводжує задишку.

Старші діти скаржаться на нестачу повітря і стиснення в області грудей. Малюки стають вередливими, неспокійними, погано сплять. Періоду нападів часто передує період, коли у дитини може виникнути нежить, кашель, висипання на шкірі.

Що таке бронхіальна астма?

Бронхіальна астма – захворювання не вроджене, але відомі випадки, коли воно виникало у малюків з перших місяців. На ще ненароджене немовля внутрішньоутробно можуть впливати куріння матері, вживання нею алергозуючих продуктів, хвороби інфекційного характеру і прийом ліків.

Після того, як малюк народився, однією з основних причин виникнення астми є алергія на домашній пил. Особливо в цій якості небезпечні мікроскопічні кліщі, що живуть в постільній білизні, а також на предметах, які збирають пил, – килими, іграшки, м'які меблі.
Початок хвороби найчастіше припадає на вік молодше семи років, але у більшої частини хворих деякі симптоми астми проявляються до трьох років. Найбільш часто напади із задухою провокуються гострими вірусними інфекціями дихальних шляхів. До речі, хлопчики хворіють на астму частіше, ніж дівчата. Лусочки шкіри і шерсть тварин мають сильну алергенної активністю, при цьому навіть після того, як вихованець був видалений з приміщення, концентрація алергенів в ньому зменшується протягом декількох років.

Також величезною активністю алергенів володіють пір'я, якими набивають подушки, і спори цвілі. Загострення астми можуть викликатися впливом пилку рослин, виявленої в повітрі в період активного цвітіння.
Забруднення повітря відходами підприємств промислового комплексу і транспорту у багато разів збільшує ризик розвитку алергії у дітей. Перепади тиску, морозна і дощова погода також можуть стати причиною виникнення нападів ядухи. Для малюка фактором ризику є і неблагополучні стосунки в сім'ї, адже стресові ситуації провокують важкий перебіг астми.

Пізно почате лікування може призвести до важкого приступу дихальної недостатності і розвитку легеневих ускладнень. Профілактика даного захворювання у дітей, що мають родичів з астмою, повинна обов'язково проводитися з самих перших місяців життя. Не слід рано вводити в раціон малят продукти, на які можлива алергія, а також потрібно по можливості запобігати появі респіраторних захворювань, відвідувати лікувальну фізкультуру, масаж, заняття спортом і гартувати дитини.

При появі перших ознак бронхіальної астми у малюка необхідно відразу ж звернутися за лікарською допомогою, так як тільки лікар може оцінити ступінь тяжкості стану дитини і призначити індивідуальне лікування. Будь-яка спроба самолікування в період нападу може значно погіршити стан малюка.

В даний час існує багато ліків, які запобігають або роблять слабкіше напади задухи. Але приймати їх необхідно тільки за призначенням лікуючого лікаря, з урахуванням все особливостей дитини та перебігу його захворювання. Після того, як стан малюка нормалізувався, необхідно відвідати алерголога, щоб виявити причину бронхіальної обструкції, а також розробити унікальну систему профілактики, яку необхідно застосовувати між нападами.

Якщо малюк страждає від астми, то з приміщень, де він живе, необхідно прибрати всі м'які іграшки, килими, відкриті полиці з книгами і непотрібні меблі. Всі постільні приналежності з натуральних матеріалів повинні бути замінені на гіпоалергенну синтетику. Повітря бажано фільтрувати за допомогою пилососів з водяними пилозбірниками.
Потрібно повністю відмовитися від домашніх тварин, риб і птахів. У період цвітіння дитині бажано обмежити поїздки за місто, а на прогулянку виходити після дощу, коли концентрація пилу значно зменшена. Якщо в сім'ї є дитина–астматик, то потрібно ретельно дотримуватися всіх вимог гігієни і провітрювання приміщень.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2