Атопічний дерматит
Атопічний дерматит – поширене алергічне захворювання неінфекційного характеру, перші ознаки якого проявляються вже в ранньому дитячому віці. І тут головне завдання полягає в тому, щоб вчасно поставити правильний діагноз, що не завжди просто, тому як існує багато інших захворювань зі схожими симптомами. Діагностику краще довірити кваліфікованому спеціалісту - алергологу.
Атопічний дерматит можна розділити на три етапи:
• дитячий (до трьох років);
• дитячий (від трьох до семи років);
• дорослий.
Симптоми і ознаки атопічного дерматиту
Перше, на що необхідно звернути увагу – це почервоніння шкіри і утворення на ній маленьких водянистих бульбашок. В основному їх місцерозташування на згинах рук і під колінами, а також шия, ноги і щоки.
Атопічний дерматит відрізняється гострим процесом, який супроводжується почервонінням шкіри і болісною сверблячкою. Пізніше можуть з'явитися плями з нечіткими межами, на яких в результаті розчісування утворюються ерозії. У тих випадках, коли в ці ранки заноситься інфекція, з'являються гнійні папули, які вимагають вже зовсім іншого лікування.
Одним із симптомів атопічного дерматиту є збільшення лімфатичних вузлів, а у 30% дітей відзначається дратівливість, підвищена стомлюваність і респіраторна алергія.
На початковому етапі атопічний дерматит проявляється найчастіше шкірним роздратуванням, але, якщо захворювання не лікувати, то через якийсь час, ускладнень буде не уникнути.
Також важливо відзначити, що атопічний дерматит сезонно-залежне захворювання. Якщо в зимовий час спостерігаються загострення, то влітку навпаки може наступати часткова або повна ремісія.
Які основні причини атопічного дерматиту?
Точна причина виникнення атопічного дерматиту до кінця невідома, але багато фахівців вважають, що механізм захворювання криється у зміненій реакції організму, обумовленої генетичною схильністю і імунним факторами.
Наприклад, у дітей до двох років однією з головних причин шкірного запалення може стати харчова алергія. Ті діти, які харчуються виключно грудним молоком, рідше страждають проявами дерматиту, так як вони не вживають продукти, що викликають алергічний процес в організмі. Дифузний нейродерміт проявляється в більшості випадків у дітей до двох років, що вживають в їжу коров'яче молоко.
Атопічний дерматит поєднується з такими захворюваннями як алергічний риніт, бронхіт, дисбактеріоз кишечника.
Провокують захворювання побутові алергени, лікарські препарати, а також домашні вихованці.
Діагноз встановлюють на підставі клінічних ознак. Атопічний дерматит часто важко відрізнити від інших форм дерматиту (наприклад, себорейной екземи, контактного дерматиту, нумулярна екземи, псоріазу), хоча атопічний анамнез і локалізація уражень вказують на діагноз. Псоріаз зазвичай локалізується на розгинальних поверхнях, може вражати нігті і характеризується мелкопластінчатим лущенням. Себорейная екзема найчастіше вражає шкіру обличчя (носогубні складки, брови, область перенісся, волосяну частину голови). Монетовидна екзема не виникає в місцях згинів, і лихенификация буває рідко. Алергени при атопічному дерматиті можна виявити за допомогою шкірних тестів або визначення рівнів lgE - специфічних антитіл. Атопічний дерматит може супроводжуватися й іншими шкірними захворюваннями.