Хламідіоз у жінок
Однією з найпоширеніших інфекційних хвороб, які передаються статевим шляхом, в усьому світі є хламідіоз.
Хламідіоз - група інфекційних захворювань, що викликаються специфічними збудниками, які мають здатність жити і розмножуватися в клітині (внутрішньоклітинна інфекція) і залишатися в організмі тривалий час, часто довічно.
Хламідії вражають людину і багато видів тварин (кішки, собаки, щури, папуги, кури та ін.) Виділяють різновиди хламідій, що викликають ураження дихальних і статевих шляхів. Перші передаються повітряно-крапельним шляхом, друге - статевим. Обидва збудники можуть передаватися побутовим шляхом і від матері до дитини при вагітності та пологах. При нормальному імунітеті більшість хламідій знищується імунними клітинами організму, але якщо хламідії внаслідок зниженого імунітету вже потрапили в організм жінки, вони блокують механізми імунного захисту.
За статистикою до 15% сексуально активних людей хворі хламідіозом, у світі налічується понад мільярд людей, інфікованих хламідіями. Крім того, щорічно хламідіозом хворіють близько 100 мільйонів чоловік. Настільки високі показники пов'язані з безсимптомно протікання захворювання. Саме тому, ВООЗ і багато дослідників вважають за необхідне пошук засобів і методів лікування негонококкових хвороб органів сечостатевої системи.
У жінок найбільш часто зустрічається хламідіоз двох видів:
• респіраторний хламідіоз
• урогенітальний хламідіоз
Респіраторний хламідіоз
Респіраторний хламідіоз характеризується рецидивуючим затяжним малосимптомним плином, найбільш часто протікає у вигляді бронхітів, фарингітів, синуситів, отитів і пневмоній. Часто відзначаються обструктивний синдром, кашель, що нагадує коклюш, збільшення лімфовузлів, кон'юнктивіт. Респіраторний хламідіоз може бути одним з факторів, що сприяють формуванню бронхіальної астми.
Урогенітальний хламідіоз часто перебігає безсимптомно або проявляється уретритом, у жінок викликає ерозії шийки матки, запальні процеси в яєчниках, позаматкову вагітність, що не виношування вагітності. Урогенітальний хламідіоз серед пацієнтів венерологічних диспансерів зустрічається в кілька разів частіше, ніж інше поширене захворювання – гонорея.
Найчастіше зараження хламідіозом відбувається статевим шляхом (вагінальний, анальний або оральний контакт). Вірогідність захворювання при контакті з носієм вірусу - 1 до 4, причому для жінок вона вище. Хламідіоз зустрічається і у дітей, за умови проходження дитини через родові шляхи зараженої матері. Встановлено, що інфекція хламідіозу може виживати до двох діб на бавовняних тканинах, таким чином, існує ймовірність зараження хламідіозом в побутових умовах. Інкубаційний період захворювання більш тривалий, ніж при гонореї, і становить від 2-х тижнів до місяця.
Симптоми хламідіозу у жінок
У жінок протікання хламідіозу характеризується слизовими або, нерідко, слизисто-гнійними виділеннями з неприємним запахом. Часто подібні виділення мають жовтуватий відтінок. Крім того, інфекція може викликати свербіння в області статевих органів і печіння. Хвороба супроводжується болями в області малого тазу, міжменструальнікровотечі, сама менструація може стати хворобливою. Загальний стан хворої також може погіршитися, з'являється слабкість і підвищується температура.
Найчастіше, на первинному прийомі лікаря-гінеколога хламідіоз діагностується, як запальне захворювання слизової, розпізнати хворобу можна тільки після здачі аналізів на інфекції. І чим раніше жінка починає лікувати хламідіоз, а не його симптоми, тим менше ймовірність виникнення ускладнень.
Ускладнення хламідіозу у жінок
У жінок ускладнення характеризується незворотними, прогресуючими змінами в статевих органах, які згодом можуть викликати виникнення позаматкової вагітності, викиднів. Крім того, можлива поява систематичних болів внизу живота.
Урогенітальний хламідіоз часто стає причиною виникнення у жінки безпліддя. Але навіть, якщо заражена хламідіозом жінка змогла завагітніти, в 50% випадків, народжена дитина також стає носієм вірусу. Найчастіше у новонароджених хламідіоз проявляється виникненням кон'юнктивіту.
Лікування хламідіозу у жінок
Вилікувати хламідіоз досить складно, це тривалий процес, який вимагає запасу терпіння. Як правило, лікування займає від місяця до півроку.
Лікування хламідіозу має носити комплексний характер: вплив на зовнішні вогнища ураження, препарати, що підвищують стійкість імунітету, фізіотерапія і, звичайно, прийом антибактеріальних препаратів. Проте, основна запорука успіху – це спільне лікування з статевим партнером, ведення статевого життя при хламідіозі не бажано.
Після курсу лікування проводиться диспансерне спостереження протягом 3-х місяців. Для запобігання можливих наслідків хвороби і для тестування захворювання, бажано раз на рік проходити обстеження. Зробити це можна шляхом здачі мазка або сечі для виявлення прихованих інфекцій.