Кіста яєчника: причини, симптоми, лікування
У медицині під терміном «кіста яєчника» розуміють утворення або наріст, за своєю структурою нагадує міхур, наповнений рідким або желеподібним вмістом. Наріст утворюється в структурі самого яєчника і може збільшувати обсяг органу в десятки разів. Розміри подібних новоутворень варіюються в межах від 1 мм до 20 сантиметрів.
Причини, симптоми і лікування залежно від того, в лівому або правому яєчнику знаходиться кіста не змінюються.
Причини утворення кіст яєчника
На жаль, діагноз «кіста яєчника» може бути поставлений жінці будь-якого віку, не залежно від того, чи є цей вік дітородним чи ні. До того ж слід додати, що за останні роки число хворих значно збільшилося.
Найпоширенішою причиною розвитку захворювання у жінок є банальне запалення статевих органів (зокрема яєчників), яке знаходиться в запущеній стадії. Молоді дівчата (а так само деякі жінки більш зрілого віку) в гонитві за модою при будь-яких погодних умовах абсолютно забувають про своє власне здоров'я: у підсумку коротка спідниця і капронові колготи, одягнені в холодну погоду, можуть стати причиною запального захворювання статевих органів і, як наслідок, кісти яєчника. Крім того, причиною утворення кісти може служити порушення гормонального фону. У цьому випадку кіста носить тимчасовий характер, але це зовсім не означає, що хвороба при цьому є менш небезпечною. Також до причин, що впливає на розвиток наросту на тілі яєчника, відносять ранній початок менструацій (як правило, це вік до 12 років), аборти і захворювання щитовидної залози.
Залежно від характеру походження і вмісту кісти яєчника поділяють на:
♦ муцинозні (багатокамерні новоутворення, заповнені муцином (слизом, що продукується слизовою оболонкою їх же стінок);
♦ фолікулярні (утворюються з розірвався фолікула);
♦ дермоідні (що формуються з ембріональних зачатків і містять в собі різні фрагменти тканин людського організму);
♦ ендометріоїдні (що формуються з частинок ендометрію і містять в собі стару кров);
♦ параоваріальні (що виходять з над'яічнікових придатків);
♦ кісти жовтого тіла (що виходять з нерегресірованого жовтого тіла).
Симптоми кісти яєчника
Поки кіста має невеликі розміри, ніяких симптомів вона не викликає. У деяких випадках жінка може відчувати слабкі ниючі болі, тяжкість внизу живота, а так само в області крижів, під час статевих контактів больові відчуття можуть посилюватися. Крім того, однією з ознак розвивається кісти яєчника є порушення менструального циклу. За певних розмірах кісти з'являються часті позиви до сечовипускання, викликані тиском збільшеного яєчника на сечовий міхур. Гормонально активні кісти, продукують чоловічі статеві гормони, можуть проявляти себе у формі гіперандрогенізаціі організму, що супроводжується:
♦ зміною форми і збільшенням клітора;
♦ активізацією зростання небажаних волосся;
♦ помітним огрубінням голосу.
До ускладнень захворювання відносять перекручення ніжки кісти, її нагноєння і розвинути. При перекручуванні відбувається здавлювання кровоносних судин, які пронизують тіло кісти, і як результат, може виникнути запальний процес, що супроводжується симптоматикою "гострого живота", ріжучими гострими болями, що локалізуються внизу живота, а так само може супроводжуватися нудотою, блювотою та іншими ознаками інтоксикації організму. Процес нагноєння кісти яєчника може супроводжуватися больовими відчуттями гострого характеру і значним підвищенням температури тіла.
Слід акцентувати увагу й на тому, що за наявності певних умов кісти яєчника можуть малігнізуватися, тобто, перероджуватися в злоякісні пухлини. Згідно з даними статистики, рак яєчників найчастіше розвивається на основі ендометріоїдних і муцинозних новоутворень.
Діагностується кіста яєчника за допомогою УЗД, лапароскопії та вагінального дослідження.
Лікування кісти яєчника
При діагностуванні кісти яєчника багато жінок починають впадати в паніку, проте поспішаємо сказати, що кіста яєчника не є пухлиною і успішно піддається лікуванню як медикаментозно, так і оперативно. У багатьох випадках лікування не потрібно взагалі, так як часто кісти розсмоктуються самостійно. Якщо ж лікування таки буде потрібно то існує кілька варіантів, які підбираються індивідуально. Розглянемо найбільш поширені методи лікування захворювання.
♦ Медикаментозне лікування кісти
♦ Народне лікування
♦ Хірургічне лікування кісти яєчника
1.Медікаментозное лікування
Як правило, до цього методу терапії медики вдаються у разі лікування фолікулярної кісти яєчника або кісти жовтого тіла. В якості лікарських препаратів хворий призначають курс гормонотерапії (контрацептивів), дія яких спрямована на розсмоктування освіти. У деяких випадках лікування підкріплюється і курсом протизапальних препаратів. Тривалість такого лікування повинна складатися не менше ніж з трьох менструальних циклів, щоб простежити динаміку захворювання та оцінити доцільність медикаментозного лікування.
2.Народное лікування.
Як відомо, багато пацієнтів є затятими противниками методів лікування традиційної медицини, особливо заснованої на гормональної терапії. У цьому випадку, можна вдатися до народних методів лікування за допомогою трав і квіток лікарських рослин. Однак не слід забувати про те, що деякі рослини є досить токсичними і навіть отруйними, використовувати їх як ліки слід дуже обережно, а дозування призначати з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей організму хворого.
3.Хірургіческое лікування.
До найбільш щадному і поширеній методу хірургічного втручання при оперативному лікуванні кісти яєчників належить лапароскопія. Її перевагою є можливість збереження дітородних органів жінки, а отже, цей вид операції можна проводити родили пацієнткам, які в подальшому зможуть планувати материнство.