Операція з видалення міоми матки
Міома матки являє собою доброякісну пухлину, розвиток якої відбувається з м'язових тканин органу. Це захворювання можна віднести до найпоширеніших гінекологічних хвороб, що характеризуються доброякісними новоутвореннями у жінок від 30 років. З віком ризик постановки діагнозу «міома матки» зростає, так близько 35% жінок клімактеричного віку страждають від появи міомних вузлів.
Міжнародною спільнотою лікарів було прийнято рішення змінити звичну назву «фіброміома» на «лейоміома», так як елементи, що входять до складу пухлин більше підходять під визначення «лейоміома», що означає розвиток доброякісної пухлини з гладкої м'язової тканини.
Схематично міому можна представити у вигляді пучка з м'язів і сполучної тканини, яка має або вигляд вузла, або розростається на поверхні матки таким чином, що орган рівномірно збільшується в розмірах. Вузол утворюється в м'язовій оболонці і в міру свого зростання може перерости в підбрюшну міому, зміщуючись назовні, або навпаки урости всередину, утворюючи підслизову міому. Однак вузол може залишатися в товщі м'язової тканини, тоді міому називають міжм'язовою.
Операція при міомі
Оперативне втручання призначається далеко не всім пацієнткам. Часто лікарі вдаються до так званого консервативного лікування, коли для зупинки зростання міоми застосовуються гормональні препарати, які здатні самостійно запобігти наслідкам розвитку пухлини. Крім того, розвинена практика спостереження за хворою. Якщо у жінки виявляється пухлина, але її не турбують хворобливі відчуття і не відзначається зростання міоми, а вік пацієнтки коливається між 45 і 50 роками, існує ймовірність, що з настанням менопаузи пухлина почне зворотній розвиток.
Як правило, операція призначається тим жінкам, поява міоми у яких викликає біль і кровотечі. Вони відзначають ознаки здавлювання свого сечового міхура і кишечника, що призводить до проблем із сечовипусканням і запорів. Великі розміри пухлини (визначаються за розмірами матки, якщо вони відповідають вагітності від 13 тижнів, міома вважається великою) також є причиною, за якою може бути проведено оперативне втручання.
Великі розміри пухлини загрожують виникненням ряду неприємних наслідків: порушується кровообіг, розбудовується робота серцевої діяльності, відбувається зниження рівня гемоглобіну. Зростає ризик виникнення і розвитку запальних захворювань. Без сумнівів операція проводиться в тому випадку, якщо пухлина набуває злоякісну форму, екстрено оперування показано в разі крововиливу в тканину пухлини.
Сучасні методи лікування дозволяє знизити обсяг операції до мінімуму, видалити тільки міоматозний вузол, а не весь орган цілком.
Показання до операції при міомі матки
Активне зростання пухлини, збільшення розмірів матки, кров'янисті виділення і порушення роботи внутрішніх органів унаслідок міоми є абсолютними показаннями для оперування. При цьому може проводитися як консервативне втручання, тобто видалення тільки вузлів, так і радикальне, коли видаляється матка. Вибір виду операції залежить від розвитку хвороби, розмірів і характеру пухлини та віку пацієнтки.
Найпоширенішим методом оперування є лапароскопія, коли проводиться кілька проколів в черевній порожнині, через них вводиться інструмент для роботи хірурга і відеокамера. Безсумнівним плюсом лапароскопії можна назвати відсутність рубців і швидке відновлення пацієнта, крім того через кілька місяців після операції жінка може планувати вагітність.
При великих розмірах пухлини або її обширної локації може бути застосована гістеректомія, тобто видалення матки, так як міома має властивість відновлюватися знову після операції на іншій ділянці органа.