У дитини пішла кров з носа, як зупинити?
Безпосередньою причиною кровотечі з носа у дитини, як правило, є порушення цілісності стінок дрібних судин слизової оболонки носа, або захворювання, пов'язані зі збільшенням проникності стінок судин, уповільненням згортання крові і т.д. У кожному разі, батьки повинні правильно і швидко оцінити інтенсивність і можливий обсяг кровотечі, його причину і необхідність звернення до лікаря.
Незалежно від того, потрібна лікарська допомога чи ні, слід негайно вжити заходів, спрямованих на зупинку кровотечі.
Втрата крові, особливо швидка, може призвести до серйозних порушень в роботі органів і систем організму, в першу чергу - до гіпоксії мозку, втрати свідомості.
Алгоритм дій при кровотечі з носа у дитини
1. Не допустити паніки у дитини від вигляду крові щоб уникнути підйому артеріального тиску - це може посилити кровотечу.
2. Забезпечити доступ свіжого повітря, розстебнути одяг, стежити за тим, щоб дитина глибоко дихав через рот.
3. Надати дитині вертикальне положення: маленьких дітей можна взяти на руки, дітей старшого віку - посадити з опорою спини на подушки або спинку стільця.
4. Нахилити голову дитини вперед. На жаль, найпоширенішою помилкою при спробах зупинити носову кровотечу є закидання голови назад. Особливо у дітей це абсолютно неприпустимо. Уявне відчуття, що кровотеча зупиняється, обумовлене лише стіканням крові по задній стінці глотки в шлунок, а в гіршому випадку - затікання її в дихальні шляхи дитини. Це може призвести до блювоти, до того що дитина може поперхнутися і внаслідок до збільшення кровотечі. Необхідно розуміти, що від положення голови сила кровотечі не залежить! Нахил голови вперед дає можливість реально оцінити обсяг кровотечі та не допустити її проковтування або аспірації легенів.
5. На область носа покласти холодний компрес, а ноги і руки помістити в тепло. Це сприятиме перерозподілу припливу крові від носа до кінцівок, зменшить кровонаповнення судин носа і зменшить кровотечу.
6. Закапати судинозвужувальні краплі або, при сильній кровотечі помістити в ніздрю стерильний ватний або марлевий тампон, сильно змочений такими краплями або 3% розчином перекису водню.
Негайне звернення до лікаря (виклик швидкої допомоги) необхідно в наступних ситуаціях:
1. Не вдається зупинити кровотечу з використанням всіх вищеописаних заходів протягом 20 хвилин.
2. Причина кровотечі - травма носа або голови. У цьому випадку кровотеча може бути викликано не обумовленим зовні пошкодженням навколоносових пазух, кісток і т.д.
3. Наявність стороннього тіла в носі. Витягувати його самостійно не рекомендується через небезпеку додаткового ушкодження тканин і посилення кровотечі.
4. Інтенсивне кровотеча (струменем), яке позначається на стані дитини (викликає млявість, запаморочення, нудоту і т.д).
5. Захворювання дитини, що супроводжуються підвищенням артеріального тиску (цукровий діабет, ниркова гіпертензія) або порушенням згортання крові (анемія, гемофілія).
6. Дитина отримує антикоагулянти або дезагреганти з приводу якого-небудь захворювання (гепарин, індометацин, аспірин і т.д).
7. З носа тече кров темного кольору, зі згустками, піниста і т.д. Це вказує на те, що джерело кровотечі знаходиться не в порожнині носа, а у внутрішніх органах. У цьому випадку необхідна екстрена госпіталізація в стаціонар, діагностика і специфічна терапія.
8. Часті повторні кровотечі і всі випадки кровотеч неясного походження.
Лікувальні заходи, що проводяться в стаціонарі:
Установка джерела кровотечі з подальшим припіканням судини, що кровоточить спеціальними методами.
У разі сильної кровотечі, локалізації джерела в задніх відділах носової порожнини або труднощах визначення судини, що кровоточить робиться тампонада порожнини носа, а також введення кровоспинних препаратів.
При джерелі кровотечі, що знаходиться у внутрішніх органах проводиться ендоскопічна зупинка кровотечі. У рідкісних випадках може знадобитися екстрене оперативне втручання.
При великому обсязі крововтрати виробляють заповнення об'єму крові спеціальними розчинами, рідко - шляхом переливання донорської крові.