Геморой: причини, симптоми та лікування геморою
Геморой – це набухання гемороїдальних вен з утворенням вузлів в прямій кишці. Захворювання зазвичай не є небезпечним, але завдає чимало незручностей і викликає підчас нестерпний біль, печію, свербіж і навіть кров’яні виділення.
Геморой може бути внутрішнім і зовнішнім. Внутрішній геморой пов'язаний з випинанням вузлів в простір прямої кишки. Вузли зазвичай містяться десь всередині, тому їх складно відчути, і неприємні відчуття вони викликають вкрай рідко.
Зовнішній геморой спостерігається при утворенні вузликів поблизу анального отвору, через що вони можуть випинатися назовні. У людини може бути той або інший вид геморою, а можуть спостерігатися і обидва відразу.
Причини геморою
На геморой страждає багато людей. Причини його розвитку до кінця не вивчені. Як і в будь-якому іншому захворюванні, має значення спадковий фактор. Захворювання на геморой пов'язане з розвитком сильного тиску на вени прямої кишки і в ділянці тазу.
Причинами цього можуть бути: поспіх під час акту дефекації або, навпаки, довготривале сидіння на унітазі, хронічні запори або діарея. Також спровокувати геморой можуть ожиріння, вагітність, пологи, а також часті кашель, чхання, сякання, блювота, затримка дихання при піднятті важких предметів, рідко – пухлини малого тазу та інші.
Спровокувати розвиток геморою можуть тріщини і свищі анального отвору, поліпи в товстій кишці, запальні захворювання в кишечнику.
Внутрішній геморой (фото) Механізм розвитку геморою
Через постійний тиск тканини, що підтримують вени в анальному каналі і прямій кишці, слабшають аж до нездатності більше утримувати вени, які роздуваються разом з тканинами і при розташуванні поблизу анального отвору починають з нього випирати або під шкіру навколо нього.
Поряд з ослабленням тканин відбувається набухання вен. Вони стають сприйнятливими до різних подразнень. В анусі під час акту дефекації внутрішні тканини наповнюються кров'ю. Досить сильне напруження при дефекації викликає підвищений тиск у судинах, які там розташовані, що й призводить до розтягування тканин і набухання вен, унаслідок чого розвивається геморой. Геморой – це фактично те ж саме варикозне розширення вен, але виникає на відміну від тромбофлебіту, в прямій кишці або біля ануса.
Симптоми перебігу геморою
Симптоми залежатимуть від виду геморою. Найбільш частими проявами його є біль у прямій кишці, кровотечі при дефекаціях і свербіж.
При зовнішньому геморої спостерігається біль у прямій кишці, що виникає при акті дефекації. Навколо анального отвору або в ньому видно випинання, вузлики, які мають часом темно-червоний колір. Якщо кров накопичується під шкірою, утворюється жорстка і хвороблива видима «грудка». Сильне напруження може спровокувати гемороїдальні кровотечі.
Внутрішній геморой найчастіше виявляється ректальною кровотечею. Кров у вигляді яскраво-червоних плям може бути на туалетному папері, в унітазі або на калі. При внутрішньому геморої частіше розширюються і випинаються дрібні вени, розташовані на внутрішній стінці ануса. Якщо гемороїдальні вузли великі, то вони провисають і можуть постійно випинатися з анального отвору. А при його стисненні виникає біль. Іншими проявами внутрішнього геморою можуть бути свербіж у задньому проході, подразнення шкіри навколо нього, дискомфорт і бажання дефекації після випорожнення.
Постійні роздратування анального отвору можуть викликати запальний процес у цій ділянці. Регулярні ректальні кровотечі і біль, що виникають на тлі функціональних порушень діяльності кишечника, можуть свідчити про наявність онкологічного захворювання кишечника або ануса. При великих вузлах лікар може порекомендувати оперативне втручання.
Лікування геморою
Найголовнішим у лікуванні геморою є уникнення запорів, ретельний вологий туалет після дефекації. Позитивний ефект дає лікувальна фізична культура (ЛФК). Препарати з протизапальними і анестезуючими властивостями у вигляді гелів, мазей і свічок, препарати, що покращують тонус вен. Накладення на вузли спеціальних гумових кілець або їх перев'язка, коагуляція, склеротерапія, кріотерапія. У разі неефективності цих заходів призначається хірургічне видалення вузлів.