Сайт про медицину

Абсцес бартолінової залози

Бартолінові залози – це парний секреторний жіночий орган, який знаходиться в товщі основи великих статевих губ. Основна функція їх лежить у виділенні багатої білком рідини, яка забезпечує вологість слизової оболонки піхви і створює умови, сприятливі для протікання статевого акту.

Абсцес бартолінової залози: причини

Абсцес бартолінової залози настає внаслідок запального процесу в залозі або при виникненні, з різних причин, закупорки просвіту її протоки, внаслідок чого відсутня можливість виходу продуцируемого секрету, який згодом нагнаивается. Характеризується скупченням гною в тканинах залози. Частіше настає як наслідок захворювань, що мають статевий шлях передачі. Але поряд з цим зустрічаються запалення, що виникли внаслідок впливу інших інфекцій. Однак найбільш часто дане захворювання викликається асоціацією декількох інфекцій.В основному шкідливі мікроорганізми вражають практично завжди тільки проток. Він наповнюється гноєм, внаслідок чого отвір набухає і злипається. І як результат неможливість виходу назовні гнойному вмісту. Накопичився гній розтягує протоку залози і перетвориться в помилковий абсцес. У сполучної тканини, яка його оточує, нагноительной процес зазвичай не протікає. У випадках, коли до кокковой інфекції приєднується гноєтворні організми, то настає нагноєння і самої залози, що веде до утворення істинного абсцесу.

Симптоми абсцесу бартолінової залози

Абсцес бартолінової залози характеризується частіше одностороннім процесом, наявністю больових відчуттів в паховій області, які значно посилюються під час ходьби, в сидячому положенні і при акті дефекації. Тому пацієнткам доводиться займати вимушене положення тіла. Захворювання характеризується появою напередодні піхви гнійних виділень, асиметричного набряку, місцевої гіперемії і наявністю пухлиноподібного освіти. Можуть збільшитися в розмірах пахові лімфовузли. Температура тіла істотно збільшується до 39,00С. Спостерігається гектическая лихоманка. Загальний стан організму може різко погіршитися. Освіта флуктуації – розм'якшення пухлини свідчить про розвиток справжнього абсцесу, тобто в порожнині залози утворилася капсула з гнійним вмістом. Абсцес іноді може розкритися мимовільно. При цьому спостерігається поліпшення загального стану жінки.

Діагностика абсцесу бартолінової залози

Діагноз ставиться, грунтуючись на даних анамнезу, клінічної картини, за допомогою вагінального дворічного і ректального огляду, та лабораторних пальпації. У додаткових дослідженнях, як правило, відсутня необхідність. Ретельно оглядають область навколо отвору протоки, дивляться на характерність виділень, наявність набряку і плям, асиметрії та гіперемії. Абсцес залози характеризується вираженою асиметрією і нагадує серп – її опуклість спрямована в бік здоровою. Рідше пухлина може повністю або частково закривати статеву щілину. При огляді звертають увагу на стан лімфовузлів: тазових і пахових.

Абсцес бартолінової залози: лікування

Консервативна терапія може бути допустима тільки при початковому процесі захворювання, на стадії інфільтрації за умови наявності часткового відтоку гнійного вмісту. У цих випадках показана антибіотикотерапія. У всіх інших випадках показано хірургічне лікування шляхом широкого розтину абсцесу і видалення гнійного вмісту. Для того, щоб дати доступ відтоку вмісту, ставлять дренажну трубку, яку надалі, днів через 5 витягають. Так як абсцес частіше настає в результаті ускладненого перебігу гонореї, то обов'язково призначається мікроскопічне дослідження і посів вмісту.

При підтвердженні діагнозу гонорея неодмінно призначають антибіотикотерапію і хворий і її партнеру. Також призначають додаткове обстеження для виявлення можливих інфекцій, і при їх виявленні призначається обов'язкова медикаментозна терапія. Також призначається симптоматична терапія, спрямована на зняття набряклості. Місцево призначаються компреси з гіпертонічним розчином і мазеві аплікації. Надалі призначаються фізіотерапевтичні процедури, розсмоктуючу терапію і загальнозміцнюючу лікування. При частих рецидивах або загоюються свищевого ході призначають радикальне лікування – повне видалення залози з протокою (екстирпацію бартолінової залози). Таку операцію проводять тільки в стадії ремісії і після обов'язкової попередньої підготовки. Попередня підготовка містить в собі місцеву санацію, прийом тканинних метаболітів і иммунокорректоров.


Існує ще один метод лікування – марсупіалізація, який полягає у формуванні не склеюються каналу. Формування такого каналу дасть можливість вільному відтоку секрету, який виробляється бартолиновой залозою. Така процедура проводиться під анестезією. Полягає в невеликому розрізі абсцесу, промивання порожнини і введенні в порожнину спеціалізованого катетера, в кінці якого утворюється так званий кульку, що перешкоджає його випадання. Катетер витягують після п'яти тижнів. Цього часу достатньо для формування нового вивідного протоку. Примітним у такій процедурі є те, що після введення катетера в супутньому лікуванні немає необхідності. Такий метод лікування найбільш оптимальний і ефективний. Рецидиви виникнення захворювання при такому способі рідкісні і в основному пов'язані з повторним інфікуванням або випаданням катетера. Але все ж такий метод краще, ніж повне видалення залози.

Профілактика

Профілактичні заходи спрямовані на неухильне дотримання особистої гігієни, застосування засобів контрацепції, вибірковість у виборі партнерів, своєчасне лікування будь–яких виникли запальних процесів органів малого тазу і санацію хронічної інфекції інших органів.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2